Dôvodom je obrovské množstvo požiadaviek na storno prihlášok, hoci samotné prihlášky do poisťovne nikto nepodal. Poisťovňa hovorí o podozrivých machináciách v rámci tohtoročnej prepoisťovacej kampane. TASR o tom informovala hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
"V priebehu pár dní pred koncom prepoisťovacej kampane nám bolo hromadne doručené veľké množstvo späťvzatí prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne. Celkovo išlo o takmer 9800 kusov. Boli sme však veľmi prekvapení, keď sme zistili, že len minimum z nich sme dokázali spárovať s podanými prihláškami na zmenu zdravotnej poisťovne, ktoré evidujeme v našich databázach. Relevantných bolo nakoniec len 1766 späťvzatí," skonštatoval Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione.
Poukázala zároveň na to, že mnohé doručené späťvzatia boli vypísané rovnakým typom písma, týkali sa osôb z rovnakej obce a boli doručované v jednej a tej istej obálke. V jednom prípade bolo späťvzatie dokonca podané osobou, ktorá v čase podpisu už ani nežila. Zdravotná poisťovňa sa domnieva, že išlo o koordinovanú činnosť s cieľom ovplyvniť výsledky prepoisťovacej kampane," podotkla Union ZP. "Už teraz je teda jasné, že výsledok prepoisťovacej kampane výrazne ovplyvnia podozrivo stornované prihlášky," dodala Májeková.
Prepoistenie v praxi znamená, že ak sa poistenec rozhodne vymeniť svoju zdravotnú poisťovňu za inú a podá do nej prihlášku, vždy existuje možnosť toto rozhodnutie v časovej lehote dodatočne zrušiť a podať tzv. späťvzatie. Vtedy sa podaná prihláška na zmenu stornuje a poistenec zostane v pôvodnej zdravotnej poisťovni, bez akejkoľvek zmeny.