„Nie je pravdou, že ak sa neschváli reforma súdnej mapy, tak prídeme o peniaze z Bruselu. Pani ministerka to potvrdila na našom poslaneckom klube,“ uviedol poslanec NR SR a mestský poslanec Igor Kašper (Sme rodina) a zhrnul argumenty za región, ktoré poukazujú na potrebu zachovať túto inštitúciu v meste. „Prvým je cestovanie a zvýšené náklady z južných okresov pre obyvateľov, ktorí by museli chodiť na odvolací súd do Žiliny, dokonca v niektorých prípadoch do Trenčína. Argument, že by sa mali zrýchliť súdne konania, ale toto by malo práve opačný efekt. Tretím je neistota v zamestnanosti, kde by viac ako 20 ľudí prišlo o zamestnanie,“ konštatoval poslanec.
Podľa poslanca NR SR a mestského poslanca Martina Klusa (SaS) ministerka spravodlivosti Mária Kolíková potvrdila, že dnes na koaličnej rade chce aj s hnutím Sme rodina o tejto téme hovoriť, „chápe, že tu ide o prestíž, chápe, že tu ide o niekoľko dôležitých argumentov“. Klus doplnil, že verí, že sa súdnu mapu podarí dostať do podoby, ktorá bude pre Banskú Bystricu žiaduca. „Verím tomu, že aj prostredníctvom pána predsedu (Borisa Kollára, pozn. agentúry SITA) sa nám podarí v Banskej Bystrici krajský súd zachovať,“ uzavrel Klus.
Nesúhlas s treťou verziou súdnej mapy z dielne Ministerstva spravodlivosti SR vyjadrili v Banskobystrickom kraji samosprávy, Sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici aj Základná organizácia odborového zväzu justície pri Krajskom súde v Banskej Bystrici. Všetci odmietajú zrušenie banskobystrického krajského súdu a jeho ponechanie ako pracoviska Krajského súdu v Žiline. Z ôsmich krajských súdov na Slovensku patrí banskobystrický k súdom s najväčším obvodom.