Mnoho detí odmieta jesť mäso v akejkoľvek podobe. Ak máte malého „vegetariána“ doma aj vy, odborníci odporúčajú v takomto prípade obrniť sa trpezlivosťou, a neustále dokola ho aspoň ponúkať. Aby ste sa vyhli hnevu a plaču, skúste mu medzitým na tanier „prepašovať“ kvalitné rastlinné proteíny zo strukovín či tofu.
Rada prvá: Zamerajte sa na bielkoviny
Pokiaľ vášmu drobcovi chutia rôzne prívarky, strukovinové polievky, veggie nátierky alebo tofu a výrobky z neho, nebojte sa mu ich servírovať čo najčastejšie. Nezabúdajte na rastlinné proteíny, nachádzajúce sa v orechoch, strukovinách, obilninách i zelenine. Obsahujú cenné vitamíny a minerály, vlákninu, dostatok bielkovín a v neposlednom rade skvele zasýtia.
„Napríklad taká šošovica je veľmi ľahko stráviteľná. Môžete ju používať namiesto ryže alebo pridať do zeleninovej polievky tesne pred dovarením,“ hovorí dvojnásobná mamina Terezka, autorka profilu Kreatívna rodina.
Rada druhá: Buďte kreatívni
Ak máte doma potomka s prieberčivým jazýčkom, iste viete, koľko energie vás stojí pripraviť niečo, do čoho sa pustí s chuťou a bez vymýšľania. Pokiaľ dieťa spustí protest v okamihu, keď zbadá na svojom tanieri kúsok mäsa, choďte naňho pomaly, a najmä bez hnevu. Terezka z Kreatívnej rodiny má svoje overené triky:
- Kúsok ryže, cestovín alebo zemiakovej kaše niekedy dokáže problematickú potravinu zázračne schovať.
- Ponúknite dieťaťu vývar, z ktorého ste vopred odstránili kúsky mäsa a pridajte kopu zeleniny.
- Dobrým nápadom je podliať ním klasické jedlá, ako je rizoto.
- Keď si postupne zvykne na nové chute, priložte na tanier aj mäso. Najlepšie vo chvíli, keď je váš potomok poriadne hladný.
Rada tretia: Hrajte sa
Namiesto klasických raňajok alebo desiaty do školy pripravte vašim deťom milé chlebíky v tvare zvieratiek. „Vďaka sove, líške a prasiatku zjedia raňajky, v ktorých je skrytá kopa vitamínov a bielkovín,“ radí Terezka. Viac inšpirácií a najširší výber rastlinných potravín spomedzi slovenských reťazcov nájdete v Kauflande, napríklad pod značkou K-take it veggie.