Vyhlásil to poslanec Národnej rady za Smer-SD, podpredseda parlamentného školského výboru a rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik s tým, že novelu v takomto predloženom znení nepodporia.
Novela podľa jeho slov narúša písomne deklarované záväzky univerzít vyjadrených v Magne Charte a ohrozuje ich pôsobenie v Európskom vzdelávacom a výskumnom priestore, ktorý je historicky založený na autonómii a nezávislosti vysokých škôl od politických vplyvov. "Prijatím, respektíve akceptovaním novely zákona prídu verejné vysoké školy o časť existujúcich práv, minister školstva bude môcť prostredníctvom svojich nominantov v Správnej rade ovplyvňovať samotnú voľbu rektora verejnej vysokej školy," tvrdí Habánik.
V ďalšom legislatívnom procese prípravy novely zákona o vysokých školách je podľa neho potrebné vrátiť sa ku korektnému dialógu s reprezentáciou vysokých škôl. "Podpora akýchkoľvek zmien, ktoré budú predkladané s nesúhlasom stavovských organizácií, študentov a akademickej obce, je pre nás neprijateľná," skonštatoval poslanec.
Ministerstvo školstva opakovane deklaruje, že reforma má priniesť kvalitnejšie vysoké školstvo, funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či skrátenie externého štúdia. Cieľom je tiež aj efektívnejšie riadenie vysokých škôl. Podľa rezortu k novele vysokoškolského zákona prebiehala diskusia rezortu školstva s rektormi a ďalšími aktérmi vo vzdelávaní zhruba rok a pol.