Ako mávnutím čarovného prútika sa zúčastnení lídri na klimatickom samite COP26 v utorok dohodli na podpísaní prvej významnej dohody o zastavení odlesňovania do roku 2030.
Treba prejaviť viac štátnictva a myslieť na budúce generácie. To je názor britskej kráľovnej, ktorý chcela zdieľať so svetovými lídrami počas prvého celého dňa vyjednávania na tohtoročnom samite v Glasgowe. „Dúfam, že táto konferencia bude jednou z tých vzácnych príležitostí, kde každý bude mať šancu povzniesť sa nad súčasnú politiku a dosiahnuť skutočné štátnictvo,“ odkázala panovníčka. Hoci sa samitu mohla zúčastniť len prostredníctvom videa, napriek tomu prítomných prekvapila svojou nečakanou otvorenosťou. „Toto je povinnosť, ktorú si obzvlášť rada splním, pretože vplyv životného prostredia na ľudský progres bol vždy blízky srdcu môjho drahého zosnulého manžela, princa Philipa, vojvodu z Edinburghu,“ prezradila Alžbeta II.
Jej slová zrejme padli ako živá voda na úrodnú pôdu viac ako sto svetových lídrov. Tí sa v utorok zaviazali svojimi podpismi na prvej dohode tejto konferencie, ktorej cieľom bude zvrátiť úbytok svetových lesov do roku 2030. Výrub stromov prispieva ku klimatickým zmenám, pretože to vyčerpáva lesy, ktoré absorbujú masívne množstvo plynu oxidu uhličitého. Na území USA, Kanady, Brazílie, Ruska, Číny a ďalších, ktoré sa vrátane Slovenska pripojili k dohode, leží celkom 85 percent svetových lesov. Vyčleniť chcú približne 16,5 miliardy eur z verejných aj súkromných zdrojov na ochranu a obnovu lesov, či boj s požiarmi a podporu pôvodných obyvateľov žijúcich v tropických lesoch.