Odporúčania
Ako zvýšiť záujem o očkovanie? „Kto očkovanie nepodporuje, neváži si ľudský život. Nerozhodnutých je potrebné chápať a trpezlivo im vysvetľovať, že sa v tejto vlne určite nakazia a prekonanie ochorenia je pre nich mnohonásobne vyššie riziko ako očkovanie. Pomohli by aj opatrenia vo forme obmedzení pre neočkovaných,“ vysvetlila epidemiologička Zuzana Krištúfková. Už vo štvrtok bude konzílium odborníkov prehodnocovať COVID automat, najmä uvoľnenie podmienok pre očkovaných.
Napriek nízkemu záujmu o očkovanie ministerstvo zdravotníctva zazmluvnilo ďalšie dávky vakcín. „Na budúci rok máme zazmluvnených 7,5 milióna dávok. (...) Postupujeme podľa odporúčaní imunizačnej komisie a Úradu verejného zdravotníctva, ktoré tie údaje majú,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Rezort tak chce sprístupniť očkovanie všetkým, ktorí oň majú záujem, s tým, aby sa vakcína dostala čo najbližšie k ľuďom.
Treba osloviť regionálne autority
Henrieta Hudečková, epidemiologička
- Je potrebné zmeniť očkovaciu stratégiu ako takú. Určite treba zvýšiť vedomosti a prekonať dezinformácie. Na to potrebujeme špecifickejší prístup k ľuďom, ktorí váhajú, pretože primárne im je potrebné vysvetliť prínosy očkovania. Najmä skrz regionálne autority. Vyzvať autority na pomoc. Autoritou tak môže byť lekár, kňaz, učiteľ alebo nejaká známa osobnosť. Je potrebné, aby si ľudia uvedomovali aj nebezpečenstvo toho, že pokiaľ je niekto očkovaný, stále môže ochorenie šíriť.
Tvrdšie opatrenia pre nezaočkovaných
Milan Kulkovský, primár Považská Bystrica
- Prax nám ukázala, že úplatkom vo forme lotérie veľa očkovacej vody nenamútime. Priama platba, teda stovka za vpich, by bola príliš drahým divadlom. Ak by som rozdával, motivoval by som tak, že za každého očkovaného dostane regionálna nemocnica určitú sumu napríklad na nákup nových postelí, výmenu okien alebo zateplenie. Spolu so stratégiou „žolík za 65 % nad 50 rokov“ by to mohlo ľudí presvedčiť motivovať sa navzájom. Zároveň je nevyhnutné zvýrazniť v každej farbe regionálneho semafora rozdiel vo výhodách medzi očkovanými a neočkovanými. Najmä v čiernej. V nej otvoriť prevádzky pre očkovaných a tých, ktorí COVID-19 prekonali v posledných 6 mesiacoch. V tmavších farbách vyžadovať zo strany zamestnávateľov od neočkovaných zamestnancov častejšie Ag testovanie, vstup do prevádzok s čerstvým testom.
Zaočkovanosť v EÚ
5 najlepších krajín
- Portugalsko 87 %
- Malta 83 %
- Island 81 %
- Španielsko 80 %
- Taliansko 71 %
5 najhorších krajín
- Bulharsko 21 %
- Rumunsko 37 %
- Slovensko 45 %
- Chorvátsko 44 %
- Poľsko 53 %