Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg na spomienkovom podujatí v kostole na námestí Ruprechtsplatz povedal, že nenávisť nemá v otvorenej spoločnosti miesto. Informovali o tom agentúra APA a stanica ORF.
Schallenberg prisľúbil, že v Rakúsku sa nebude tolerovať radikalizácia - či už domáca alebo zahraničná. "Všetkým, ktorí sa pokúsili zasiať nenávisť a nesvár, musí byť jasné, že pocítia tvrdú ruku zákona," vyhlásil šéf rakúskej vlády. "Terorizmu sa nesmie podariť, a nepodarí sa mu, rozdeliť nás. Spoločnosť je silnejšia," uviedol. Dodal, že v otvorenej, pluralitnej spoločnosti nie je miesto pre netoleranciu a extrémizmus.
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v prejave v kostole, pri ktorom polícia zastrelila útočníka deväť minút po tom, ako spustil streľbu, sympatizantom či podporovateľom páchateľa odkázal, že na konci je vždy len človek, ktorý ublíži inému človeku. "Na konci je chladnokrvná vražda," povedal.
Predseda Národnej rady Wolfgang Sobotka uviedol, že tento čin zanechal v spoločnosti "nezmazateľné stopy" a hlboké rany. Rakúsko už nie je bielym miestom na mape terorizmu, poznamenal. Poukázal na to, že dôležité je radikalizáciu rozpoznať včas a zabrániť jej.
Kardinál Christoph Schönborn varoval, že stále sa nájdu ľudia, ktorí si myslia, že násilie je riešením. Deje sa to podľa neho pre "zásadnú nespokojnosť so svetom" v jeho terajšej podobe.
Pri útoku z 2. novembra 2020 prišli o život štyri osoby a 20 utrpelo zranenia. Útočníkom bol 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo. K jeho činu sa neskôr prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS). Spomienkové podujatia vyvrcholili v utorok večer v areáli kasárni v 9. Viedenskom obvode ocenením 29 zo zhruba 2500 zasahujúcich policajtov. Kancelár Schallenberg a minister vnútra Karl Nehammer ocenili postup polície, ktorej príslušníci podľa nich zabránili ďalším stratám na životoch.