Nový Čas nakukol do zákulisia jeho výroby v závode Likos v Šamoríne. Ide o zložitý proces, ktorý si vyžaduje veľa času a kvalitné stroje. Základom chuti je však ovocie, ktoré v dobrom destiláte nemôže chýbať.
Jeseň odštartovala mnohorakými vôňami presýtenú výrobu ovocných destilátov. Tí, ktorí majú možnosti, si ho radi urobia podomácky sami, iní využívajú služby manších či väčších páleníc. Nazreli sme za dvere jednej z nich a zisťovali, ako sa ovocie zo záhrady premení na číry destilát. "Stačí, ak nám pestovateľ prinesie ovocie, o ostatné sa už postaráme my," vraví Jozef Suchánek z liehovaru Likos.
Potom nasleduje dlhý a komplikovaný proces prípravy. "Ovocie treba očistiť, nechať vykvasiť, potom vypáliť z neho destilát, ktorý sa napokon riedi podľa požiadavky. Okrem kvasu kvalitu ovplyvňuje použitá technológia destilácie. Naša aparatúra stála 174 000 eur a destiláty z nej sú naozaj kvalitné. Po takých vás hlava určite bolieť nebude," odporúča Suchánek.
Ako sa vyrába alkohol
1. Spracovanie
Hrušky, jablká, slivky alebo iné ovocie sa vloží do zbernej nádrže, kde sa umyje a následne rozdrví na ovocnú kašu.
2. Odkôstkovanie
Višne, čerešne či slivky sa spracúvajú v odkôstkovači, čím sa odstránia kôstky prípadne obsahujúce rakovinotvorné látky.
3. Kvasenie
Očistené ovocie sa dá kvasiť. Pri tomto procese musí byť v nádobe dobre uzatvorené a nesmie sa dostať na priame slnko.
4. Destilácia
Kvas sa naleje do kotla, kde sa začína s destiláciou. Ovocie sa varí, pričom vzniká alkohol v podobe liehovej pary, ktorá vystúpi do rúrky. Para preteká do chladiča, kde sa premení na destilát. Ten potom vyteká cez kontrolné prístroje do súdka. Destilácia trvá približne tri hodiny.
5. Riedenie
Hotový alkohol sa ďalej rozriedi vhodnou vodou na požadovanú stupňovitosť. Zo 100 % destilátu sa tak stane 50 % napr. hruškovica.
Slivka alebo slivovica?
Kvalitný 100-percentný destilát má koncovku -ica, teda hruškovica, slivovica či marhuľovica. „Pokiaľ je to len hruška alebo slivka, znamená to, že daný alkohol ovocie ani nevidel a sú v ňom len umelé dochucovadlá,“ vysvetľuje Jozef Suchánek z liehovaru Likos.