Ako pre TASR povedali z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva, cieľom je spoznať imúnnosť voči ochoreniu COVID-19 u obyvateľov regiónov.
Séroepidemiologická štúdia rezortu zdravotníctva chce tiež odhadnúť regionálnu a celkovú epidemickú situáciu na území Slovenska a jej ďalší vývoj či vytvoriť podklady na optimalizáciu stratégie testovania a monitorovania prostredia.
Do štúdie sa zapoja občania s trvalými alebo prechodným bydliskom v danom regióne vo veku od 12 rokov, ktorí sú nezaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Zúčastniť sa na nej má 4800 osôb rozdelených podľa miesta trvalého či prechodného bydliska v Bratislave, Komárne, Považskej Bystrici, Čadci, Košiciach, Košiciach-okolí, Rimavskej Sobote, Lučenci a Kežmarku.
Nábor účastníkov realizovala pracovná skupina v spolupráci s miestnym či mestským úradom. Zber vzoriek a údajov sa bude realizovať vo verejných priestoroch mesta alebo obce počas jedného pracovného dňa. V každom z ôsmich vybraných okresov sa zber uskutoční na viacerých miestach. Jednotlivé lokality sú vybrané na základe údajov MZ SR o miere potvrdených prípadov nového koronavírusu vzhľadom na počet obyvateľstva.
Účasť v štúdii je podmienená poskytnutím krvi z prsta a vybraných anamnestických údajov. Odber realizuje zdravotnícky pracovník alebo študent všeobecného alebo zubného lekárstva štvrtého až šiesteho ročníka.
Pracovné skupiny zodpovedné za zber vzoriek (Lekárska fakulta Univerzity Komenského a Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach) doručia vzorky do laboratória Biomedicínskeho centra SAV. Po doručení do laboratória sa vysušené kvapky krvi vyštiknú kliešťami, protilátky sa následne extrahujú a analyzujú pomocou ELISA metódy.