Naozaj sme vyčerpali všetky možnosti v boji s pandémiou?
- Vláda má istotne viac možností aj legislatívnych, aj procesných, aby niektoré veci usmernila iným spôsobom. Vyzerá to tak, že ľudia si neuvedomujú, že v krajinách s vysokou zaočkovanosťou môžu žiť s heslom, že očkovanie je sloboda. Prichádzame do situácie, ktorá nás môže veľmi významným spôsobom ohroziť, a tam je jediná možnosť, že podporíme očkovanie. Vieme, že to môže byť veľmi náročné, a vieme, že samotné zaočkovanie ľudí v kontexte krátkodobej intervencie nám teraz veľmi nepomôže, ale môže nás ochrániť pred štvrtou vlnou, ktorá môže byť pokojne aj začiatkom roka.
Sú konkrétne opatrenia, ktoré by nám mohli pomôcť?
- Na konzíliu budeme opatrenia preberať. Intenzívne o nich diskutujeme aj so zahraničnými aktérmi a aj v rámci vedeckej obce na Slovensku. Keď sa na nich zhodneme, určite ich budeme prezentovať. Myslím, že je viacero prístupov, ktoré by nám ešte mohli pomôcť.
Uvažuje sa aj nad alternatívou a zmenou COVID automatu?
- COVID automat bol nastavovaný za predpokladu, že tu bude isté percento zaočkovaných. Druhá vec je tá, že sú isté nástroje, ktoré zatiaľ COVID automat nemá, napríklad diferenciáciu očkovaných a neočkovaných alebo regionálneho pohľadu, lebo vieme, že regióny, ktoré majú nízku zaočkovanosť, nemusia byť dokonca ani bezpečné pre ľudí, ktorí tam žijú a sú zaočkovaní. Toto treba tiež zvážiť, ale nateraz si nemyslíme, že zmena v COVID automate je to, čo by nám pomohlo.
Mohlo by z vášho pohľadu uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných v čiernych okresoch viesť k motivácii k očkovaniu?
- Myslím si, že je to excelentná otázka pre kolegov z oblasti sociológie, sociálnej ekonómie a sociálnej psychológie vzhľadom na to, že tu máme rôzne komunity, ktoré majú svoje kultúrne vzorce správania. Je potrebné vyhodnotiť rozdiely napríklad medzi ľuďmi v mestách alebo na vidieku, alebo naprieč jednotlivými krajmi a zistiť, čo je motivujúce a čo by podporilo prehodnotenie súčasného postoja viacerých ľudí. Je to jedno z našich opatrení.