Toto všetko robí zo šou Jednotky Pečie celé Slovensko aktuálny divácky hit, hoci televízne obrazovky stále nedokážu sprostredkovať chute ani vône. Dostať sa do tejto šou nebolo jednoduché – súťažiaci si svoje miesto vo finálovej dvanástke museli tvrdo vybojovať. Tvorcovia relácie najprv pripravili širší výber na základe webových dotazníkov, ktorých do RTVS dorazilo vyše 350.
„Následne počas niekoľkých týždňov prebiehali osobné pohovory so stovkou adeptov a ochutnávanie ich pekárskych a cukrárskych výrobkov. Do posledného výberového kola postúpili tí najlepší, ktorí sa zúčastnili kamerových skúšok,“ povedal nám PR manažér RTVS Filip Púchovský s tým, že pred kamerami, porotkyňami a moderátormi si nádejní adepti vyskúšali simulované pečenie jednej súťažnej výzvy. A až potom sa vyselektovala finálová dvanástka.
Profesionálov vylúčili
Pozor však, hoci mnohí pečú ako malí bohovia, sú to „len“ amatéri. „Byť pekár/cukrár amatér je najdôležitejším kritériom pre účasť v súťaži, profesionáli boli z kastingov vylúčení,“ zdôraznil F. Púchovský. Nikto zo súťažiacich sa skrátka pred natáčaním neživil ako profesionálny pekár či cukrár a tomuto remeslu sa venoval len vo svojom voľnom čase. Inak povedané, všetci piekli len pre svoje okolie a blízkych známych...
Dôležitý bol tiež výber miesta, kde celá šou prebieha. Voľba padla na Bernolákovo, respektíve tamojší kaštieľ a jeho okolie, ktoré dokázalo splniť vysoké nároky určené zahraničnou licenciou. Ako sme sa dozvedeli, v prospech obce nachádzajúcej sa neďaleko Bratislavy hrala dostupnosť v rámci dochádzania celého štábu, prostredie, ubytovanie či ďalšie doplnkové služby...
Stan, v ktorom sa všetko podstatné odohráva, bol postavený špeciálne pre Pečie celé Slovensko. „Jeho stavba trvala dva týždne a v areáli kaštieľa v Bernolákove stojí dodnes. Bol vyprataný a momentálne je v správe kaštieľa. Je možné, že sa dočká využitia počas prípadného pokračovania šou druhou sériou,“ prezradil PR manažér.