Informovala o tom agentúra AFP. Stovky demonštrantov vyšli do ulíc v sudánskej metropole Chartúm, ako aj v susednom meste Umm Durmán, meste Wad Madaní na juhu krajiny a v severnom meste Atbara.
Účastníci protestov skandovali "moc patrí ľudu" a "nie vojenskej vláde", pričom žiadali "civilnú vládu". "Demonštranti zabarikádovali ulice, podpaľovali pneumatiky, protestovali proti vojenskej vláde a skandovali, že civilná vláda je voľbou ľudu," povedal pre AFP Hoda Othmanová, ktorá býva v meste Umm Durmán.
Demonštranti v Chartúme stavali barikády z pneumatík, ktoré potom zapaľovali, kým ich rozohnali bezpečnostné sily, uviedol pre AFP svedok. Predtým v nedeľu sudánske jednotky rozohnali desiatky učiteľov, ktorí sa zhromaždili pred ministerstvom školstva, aby protestovali proti armáde.
Sudánske odbory a občianske združenia v sobotu vyzvali odporcov vojenskej vlády, aby sa zúčastnili dvojdňovej kampane občianskej neposlušnosti. Ľudí na demonštrácie vyzvalo aj Združenie sudánskych profesionálov (SPA). To stálo aj na čele povstania, ktoré v roku 2019 viedlo k zvrhnutiu dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra a jeho režimu. Z týchto protestov zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete na životoch, polícia však zadržala približne 87 učiteľov, uvádza spomínané Združenie sudánskych profesionálov.
Počas celoštátnych protivládnych demonštrácií, ktoré vypukli v reakcii na októbrový prevrat, však zahynulo už najmenej 14 protestujúcich a 300 utrpelo zranenia, vyplýva z údajov nezávislého ústredného výboru sudánskych lekárov.
Predseda Zvrchovanej rady Sudánu generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil v pondelok 25. októbra tento orgán fungujúci dovtedy ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie "kompetentnej" vlády. Burhán taktiež nechal zadržať viacerých politických predstaviteľov.
Vo štvrtok však nariadil prepustenie štyroch zajatých ministrov zvrhnutej vlády. Armáda zároveň v tento deň oznámila skoré vytvorenie nového kabinetu. K prepusteniu ministrov došlo krátko po tom, ako Burhánovi telefonoval generálny tajomník OSN António Guterres a vyzval ho na "urýchlené nastolenie ústavného poriadku".