Potraviny vyprážané na oleji neprospievajú zdraviu človeka a môžu mu spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Prečo sú vyprážané potraviny škodlivé?
- Jedlo, ktoré vyprážame na oleji prirodzene stráca vodu a absorbuje tuk z oleja. Jedlo sa tak stáva vysoko kalorickým a zároveň stráca svoje živiny.
- Ak už jedlo vyprážame na oleji alebo masle, treba dbať na kvalitný výber a ustriehnuť, aby nedošlo k jeho prepáleniu. Konzumácia prepáleného tuku zvyšuje riziko zlého cholesterolu, srdcových chorôb, cukrovky, obezity aj rakoviny. Prepálený tuk môžete ľahko rozoznať podľa modrastého dymu.
- Vyprážané hranolky alebo syr nás zasýtia len na krátky čas. Napriek tomu, že majú veľa kalórií, neobsahujú potrebné živiny, a preto čoskoro pociťujeme hlad, čo vedie k prejedaniu - nadváhe - obezite.
- Taktiež si zvyšujeme riziko aterosklerózy, nakoľko sa v tepnách v dôsledku konzumácie vyprážaných potravín ukladá tuk, vápnik, fibrín a odpadové látky, čo vedie k obmedzeniu prietoku krvi. Cievy potom strácajú svoju elasticitu, tvrdnú a zvyšuje sa riziko ich prasknutia.
- Ak si pravidelne doprajeme porciu vyprážaného jedla, pocítime to aj na trávení - môžu nás trápiť bolesti brucha, nadúvanie, hnačka či zápacha.
Ako sa nevzdať chutných vyprážaných jedál a zároveň sa neriskovať zdravotné ťažkosti?
Vyprážané jedlo nie je najzdravšie, to ostáva faktom. Avšak s kvalitnou teplovzdušnou fritézou dokážete pri príprave vyprážaných jedál minimalizovať používanie oleja. Možno sa Vám zdá fritéza ako nepotrebný výdobytok - veď predsa vyprážať sa dá jednoducho aj na panvici. Vyprážať sa síce dá, ale kto ochutnal jedlo z teplovdušnej fritézy určite zbadal rozdiel v chuti, vôni a kvalite jedla, rovnomernom vysmažení a ocenil kratšiu dobu prípravy.
Ako fungujú teplovzdušné fritézy?
Teplovzdušné fritézy majú zabudované vykurovacie teleso, ktoré zohrieva vzduch na nastaviteľnú teplotu - tá závisí od potraviny, ktorú chcete vo fritéze pripraviť. Nižšie prikladáme tabuľku odporúčaných časov fritovania potravín.
Čo sa týka použitia oleja, do teplovzdušnej fritézy stačí pridať minimálne množstvo oleja, ktorý má zvlhčiť vzduch vo fritéze. Vďaka ventilátoru v teplovzdušnej fritéze horúci vzduch cirkuluje rovnomerne a zabezpečí rovnomerné opečenie jedla.
Fritéza na olej vs teplovzdušná fritéza
Predchodca teplovzdušnej fritézy bola fritéza na olej. Najzásadnejší rozdiel medzi teplovzdušnou a olejovou fritézou spočíva v množstve oleja, ktorý je potrebný na prípravu jedla. V teplovzdušnej fritéze dokážete pripraviť šťavnaté mäsko aj chrumkavé hranolky s použitím minimálneho množstva oleja.
5 výhod, ktoré Vám prinesie používanie teplovzdušnej fritézy
1. Zdravá alternatíva vyprážaného jedla
2. Eliminácia olejového zápachu a prepáleného oleja
3. Jednoduché čistenie a udržiavanie
4. Instantné nahriatie a relatívne krátka doba prípravy jedla
5. Multifunčné využite - grilovanie, pečenie, restovanie
Recept na chutný obed: Medové kura s avokádom a hranolkami
Medové kura
Ingrediencie pre 4 porcie:
- 4 kuracie rezne z pŕs,
- 60 ml medu,
- 60 ml dijonskej horčice,
- 2 lyžičky plnotučnej horčice,
- soľ a čierne korenie.
Postup na prípravu:
Fritézu predhrejte na 200 °C, očistené mäso osolíme a pridáme korenie. Kuracie rezne pečieme asi 15 minút. V miske si pripravíme horčice zmiešané s medom a bezprostredne po tom, ako vyberieme rezne z fritézy, ich potrieme dipom. Kuracie rezne môžeme servírovať ako plátky.
Avokádo
Ingrediencie na 4 porcie:
- 2 zrelé avokáda,
- 4 vajcia,
- čerstvé bylinky (bazalku alebo koriander),
- soľ a čierne korenie
- a sušené paradajky v oleji.
Postup na prípravu:
Avokáda rozrežeme na polovice a vyberieme kôstky, potom pomocou lyžičky zväčšíme korýtko tak, aby sa nám tam zmestilo vajíčko. Avokádo osolíme a do každého korýtka vložíme osolené vajce, následne pridáme korenie, bylinky a sušené paradajky. Dáme upiecť do teplovzdušnej fritézy predhriatej na 200 °C asi na 15 minút.
Zemiakové lupienky bez oleja
Ingrediencie na 4 porcie
- 4 veľké zemiaky
- Olivový olej (30 ml)
- Cesnakový prášok (6 g)
- Paprika (4 g)
- Podľa chuti soľ a korenie
Zemiaky olúpeme a nakrájame na pásiky hrubé asi 7 x 2 cm. Potom ich namočíme na 15 minút do vody, aby sme ich zbavili prebytočného škrobu. Fritézu predhrejeme na 195°C. Keď máme požadovanú teplotu, scedíme vodu zo zemiakov a vysušíme ich papierovými kuchynskými utierkami. Následne pridáme korenie a malé množstvo oleja. Hranolky necháme vo fritéze 30 minút. Počas fritovania môžeme každých 10 minút hranolky premiešať, aby sme docielili dokonalé rovnomerné osmaženie.
Dobrú chuť!