Ktoré vtáky zostávajú v zime s nami: Sú pripravené prečkať mráz až -25 °C
9. 11. 2021, 8:59

Zdroj: fab
Zatiaľ čo väčšina vtákov už odletela do teplých krajín, viaceré operence zostávajú verné svojej domovine. „Tie, ktoré neodleteli, sa už ohliadajú, kde budú môcť zimu prežiť. Vtáčiky ju rady prežijú v blízkosti ľudských obydlí, kde nájdu niečo do zobákov a do lačných žalúdkov,“ hovorí prírodovedec Miroslav Saniga.
Zdroj: fab
Zdroj: fab
Zdroj: jar
Galéria k článku
Dodal, že doma na zimu zostávajú ďateľ, sýkorka, vrabec, ale aj sojka. Ideálna zima pre vtákov by podľa jeho slov bola, keby bolo v novembri mínus päť cez deň a v noci mínus desať.
„Toto keby vydržalo do marca a nestriedali sa vlny teplého a chladného počasia, bolo by ideálne. Počas teplých vĺn vtákom začína potrava plesnivieť, je mokrá. A keď sa vystrieda s chladným počasím, dážď a vlhké počasie urobí námrazu na stromoch, tak malé vtáčiky, ako sú sýkorky či brhlíky, sa nedostanú k potrave,“ vysvetľuje Saniga s tým, že operence, ktoré u nás zostanú na zimu, sú vyzbrojené tak, aby prečkali aj tuhé mrazy do mínus 20 či 25 stupňov. Keď je chladnejšie, spia v dutinách alebo v závejoch.
Sýkorka hôrna
Je stála, prelietava len malé vzdialenosti. Žije hlavne v listnatých lesoch nížin a menej v zmiešaných lesoch na celom území Slovenska. Živí sa drobným hmyzom a v zime semenami.
Sýkorka veľká
Je najväčšia a najrozšírenejšia sýkorka. Na Slovensku hniezdi v podstate na celom území. V zime sa kŕmi hlavne semenami, ktoré často nachádza v kŕmidlách. Ďalej konzumuje rôzne živočíšne tuky (napr. hovädzí loj).
Zelienka obyčajná
Hniezdi i zimuje na celom území Slovenska, je to stály, prelietavý a sčasti i sťahovavý druh. Na zimu prilietajú zelienky severských populácií. Konzumujú semená, rôzne plody či puky.