Po obhliadke lesa zistili, že im tam pilčíci štátneho podniku vyťažili drevo, pričom podľa nich spôsobili škodu za viac ako 100 000 eur. Celý prípad ťažby v Uloži vyšetruje kriminálna polícia.
Malá dedinka Uloža leží v lesoch levočského pohoria a zhruba dva kilometre nad ňou je oblasť Baranie rohy. Tam rástol unikátny, dnes už divoký les so 150-ročnými jedľami, ktorý je v súkromnom vlastníctve 250 vlastníkov.
„Naši predkovia ešte v polovici 19. storočia na skalnatej neúrodnej pláni veľmi prácne vysadili les. Komunisti v roku 1974 rozhodnutím okresného národného výboru tento les na 30 rokov pridelili štátu, ktorý ho de facto ukradol. Nikto sa oň nestaral a po roku 2004 vypršaním zmluvy sa les vrátil pôvodným vlastníkom. Tí ho už nechali v pôvodnom stave. Bol to zdravý krásny les so stromami, ktoré mali priemer aj viac ako tri metre,“ spomína Milan Rovder (72), jeden z vlastníkov lesa.
Zasiahol prokurátor
Na konci augusta počuli domáci rezanie stromov v hore. „Pilčíci nechceli prezradiť, kto ich na prácu najal. Po obhliadke lesa sme zistili, že spílili desiatky stromov a ďalšie poškodili ťažbou. Zdokumentovali sme to a ja som podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa na popradskej polícii. Prípad bol pridelený do Levoče, kde zistili, že drevo ťažili Štátne lesy, ale krádež asi 1 000 metrov kubických dreva odmietli a nevideli dôvod na začatie trestného stíhania. Kvalifikovali to len ako prečin krádeže,“ rozhorčene opisoval neuveriteľnú situáciu jeden z poškodených s tým, že na odvolanie, resp. podanie sťažnosti mal len tri dni.
„Aj keď nie som právnik, stihol som naformulovať sťažnosť proti tejto absurdite. Cena v auguste za kubík drevnej hmoty bola 125 eur, to je škoda za 125-tisíc eur, nie priestupok! Našťastie som v týchto dňoch dostal odpoveď z Okresnej prokuratúry v Spišskej Novej Vsi, ktorá po mojej sťažnosti zrušila uznesenie polície a nariadila vyšetrovanie kriminálnou políciou. Verím, že sa dočkáme spravodlivosti, hoci zdevastovaný les už nikto nedá do poriadku,“ uzavrel jeden z poškodených.