Aké opatrenia navrhujú odborníci z konzília?
- obmedziť pohyb neočkovaných proti ochoreniu COVID-19 v čiernych okresoch,
- zaviesť COVID pasy (OTP) na vstup do zamestnania od červeného okresu,
- dôrazne odporúčať home-office od červeného okresu,
- krátkodobo (1-2 týždne) prerušiť prezenčnú výučbu v bordových a čiernych okresoch,
- obmedziť otváracie hodiny do 22. hodiny od bordového okresu,
- dodržiavať zákaz konania vysokorizikových aktivít ako svadby, večierky, diskotéky, oslavy, posedenia a spoločenské večere v čiernej farbe okresu,
- podávanie 3. dávky vakcíny v rizikových skupinách a zariadeniach sociálnych služieb,
- zvýšiť počet reprofilizovaných lôžok,
- zvýšiť dostupnosť monoklonálnych protilátok,
- platiť zvýhodnenú PN-ku pri ochorení na COVID-19 len zaočkovaným
- motivovať obyvateľov na prvú dávku očkovania,
- zaangažovať regionálnych politikov, samosprávy, občianske a kresťanské komunity
- povinné očkovanie určitých skupín obyvateľov tak, ako to robia v iných štátoch EÚ
- maximálne úsilie na zvýšenie zaočkovanosti ako jediného nástroja na zvládanie ďalšej vlny
Aké opatrenia zvýšili očkovanosť v Európe
Ukrajina
Ukrajina čelila vysokej nedôvere v očkovanie proti koronavírusu. Plne zaočkovaných je iba 18 % obyvateľov. Od druhej polovice októbra sa však situácia zmenila. Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško koncom septembra oznámil, že plánujú zaviesť povinné očkovanie proti COVID-19 pre pracovníkov v školstve, štátnej správe a v mestských samosprávach. „Ak je očkovanie povinné, tak je zamestnávateľ povinný vyňať neočkované osoby z pracovného procesu,“ uviedol v tom čase Ľaško. Po vyhlásení sa za jediný deň dalo zaočkovať takmer štvrť milióna ľudí.
Rakúsko
Naši západní susedia zaznamenali nárast očkovania prvou dávkou po tom, ako vláda rozhodla o sprísnení opatrení. Od pondelka tohto týždňa totiž budú môcť reštaurácie, hotely, kultúrne podujatia či služby navštíviť iba zaočkovaní alebo tí, ktorí COVID-19 prekonali. Sprísnenie opatrení avizovala vláda minulý týždeň v piatok. Iba za sobotu sa v Rakúsku dalo zaočkovať 32-tisíc ľudí, pričom tetinu z nich tvorili ľudia očkovaní prvou dávkou. Napriek zaočkovanosti 64 % patrí Rakúsko k menej zaočkovaným krajinám západnej Európy. Aspoň jednu dávku dostalo 66,9 % obyvateľov.
Grécko
Po zavedení prísnych protipandemických opatrení od začiatku novembra sa počet podaných vakcín takmer zdvojnásobil. Od začiatku novembra totiž nezaočkovaní v Grécku nemôžu vstupovať do verejných vnútorných priestorov bez negatívneho testu. Výnimku tvoria iba potraviny a lekárne. V zamestnaní sa musia nezaočkovaní preukazovať 2x do týždňa negatívnym testom. Grécko pre kontrolu nastolených opatrení vyčlenilo až 8 000 policajtov. Plne zaočkovaných je momentálne 59,9 %.
Taliansko
Zvýšený záujem o očkovanie zaznamenalo po tom, ako vláda zaviedla povinnosť všetkých pracovníkov preukázať sa COVID pasom pri vstupe do zamestnania. Opatrenia sú jedny z najprísnejších v Európe. Zamestnanci sa musia preukázať dokladom o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom teste nie staršom ako 48 hodín.
Francúzsko
Vo Francúzsku je zavedené povinné očkovanie od polovice septembra pre zdravotníkov, policajtov či hasičov. Tí, ktorí sa nedajú zaočkovať, síce o prácu neprídu, no ich zamestnanie bude pozastavené bez nároku na mzdu. Podľa súčasných opatrení sa musia obyvatelia preukazovať COVID pasom pri vstupe do barov, reštaurácií, kín či divadiel. Francúzska vláda navyše navrhla predĺženie výnimočného stavu v krajine, ktorý umožňuje vyžadovať COVID pasy. Až 68,4 % ľudí je plne zaočkovaných.