Krehká krása
„Trvalo nám dlho, kým sme prišli na spôsob, ako motýlie krídlo vložiť do šperku, pretože v momente, keď sa dostane do kontaktu s vodou alebo lepidlom, očernie. Zničili sme veľa materiálu, kým sme prišli na technológiu, ako krídlo ošetriť, aby ho bolo možné vložiť pod kabošon. Presný postup, samozrejme, neprezradíme,“ so smiechom hovorí Martin.
„Motýlie krídlo je teda najskôr potrebné špeciálne upraviť, aby ho bolo možné použiť. Následne ho vkladáme do komponentov z nehrdzavejúcej ocele a navrch pokladáme sklenený kabošon, pod ktorým krídlo krásne vynikne. Následne šperky prechádzajú dôkladnou kontrolou a sú vzduchotesne uskladnené.“ Pred odoslaním zákazníkovi ich ešte raz skontrolujú a odošlú v darčekovej škatuľke.
Samozrejme, aj s podrobným popisom, ako sa o takýto šperk starať. „Niektoré druhy motýľov majú u zberateľov hodnotu aj desiatok až stoviek eur. Ide o vzácne kusy. V prípade, že je takýto motýľ poškodený, stáva sa pre nich odpadom. My ho však napriek poškodeniu vieme využiť a dáme mu nový život,“ uzavrel jej partner.
Cenu ovplyvňuje najmä pôvod hmyzu
- V základnej ponuke šperkov sa ceny pohybujú približne od 12 do 40 €.
- V prípade kolekcií alebo výroby na objednávku sa ceny môžu pohybovať oveľa vyššie. Rozhoduje najmä druh a pôvod použitého motýľa.
- Aj s rámom stoja zvyčajne od 50 do 100 €. Pri exkluzívnych rámoch to môže byť aj niekoľko stoviek eur.