Oznámil to hlavný čínsky klimatický vyjednávač Sie Čen-chua, informovala agentúra AFP.
"Obe strany si uvedomujú, že existuje medzera medzi súčasnými snahami a cieľmi Parížskej dohody, preto spoločne posilníme klimatické opatrenia... Ako dve významné svetové veľmoci musia Čína a Spojené štáty vziať na sebe zodpovednosť a pracovať spoločne s ďalšími stranami pri riešení klimatických zmien," uviedol Sie pre novinárov.
Čína a USA sú dvoma najväčšími producentmi skleníkových plynov na svete. Sie uviedol, že iniciatíva zahŕňa "konkrétny plán" na posilnenie opatrení ešte počas tohto desaťročia a obe krajiny budú počas klimatického summitu v Glasgowe "pracovať na dokončení súpisu pravidiel parížskej dohody".
V Parížskej dohode z roku 2015 sa štáty zaviazali obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 až da stupne Celzia v porovnaní s obdobím spred priemyselnej revolúcie. Tento cieľ majú krajiny dosiahnuť výrazným znižovaním emisií. Americký prezident Joe Biden pritom minulý týždeň obvinil čínskeho prezidenta Sia Ťin-pchinga, že sa odvracia od klimatickej krízy, pretože sa nezúčastní na klimatickom summite COP26. Čína na tieto slová reagovala protiútokom, podľa agentúra AFP sa však zdá, že sa vzťahy medzi oboma krajinami teraz ustálili.
"Vydanie tejto spoločnej deklarácie ukazuje, že spolupráca je jedinou možnosťou, ktorú Čína a USA majú," uviedol Sie.
Podľa jeho slov Čína a USA sa v uplynulých desiatich mesiacov zorganizovali až 30 spoločných virtuálnych stretnutí, na ktorých rokovali o tejto spoločnej iniciatíve. Počas prebiehajúceho summitu v Glasgowe delegácie mnohých krajín sveta okrem iného rokujú o tom, ako implementovať teplotné ciele, ktoré vytýčila parížska klimatická dohoda.