Upozornili na to účastníci medzinárodnej pamiatkarskej konferencie Ochrana a obnova pamiatok v urbanistickom kontexte – obnova identity – kontinuita stavebnej kultúry, ktorá sa uskutočnila v Bratislave. Inštitúciám, ktoré majú dosah na dianie na území, zaslali v stredu (10. 11.) výzvu proti výstavbe.
Žiadajú rezorty dopravy, hospodárstva, investícií a regionálneho rozvoja, životného prostredia, kultúry a tiež Pamiatkový úrad SR, aby v zmysle svojich kompetencií „urobili kroky na ďalšie zveľadenie územia a neumožnili realizáciu stavebných zásahov a iných činností s negatívnym dosahom na zachovanie historickej kultúrnej krajiny“. Podľa signatárov výzvy hrozí, že dlhoročné úsilie a nemalé investície aj z verejných zdrojov do lokality budú plánovanou aktivitou znehodnotené.
Spoločnosť MLC Holíč má zámer vybudovať v území logistické centrum na ploche 1,142 milióna štvorcových metrov s kapacitou zhruba milión kontajnerov ročne. Súčasťou prekladiska má byť päť koľajových portálových žeriavov, skladovacie haly, obslužné železničné a cestné komunikácie, parkovisko pre 100 kamiónov. Kontajnery majú byť prepravované najmä kamiónovou dopravou a železničnou dopravou s objemom zhruba 40 vlakov za deň. Na prekladisku by malo nájsť prácu okolo 500 ľudí.
Kaštieľ v Holíči a k nemu prislúchajúca kultúrna krajina siahajúca až do susednej obce Kopčany patrí, ako uvádza výzva, medzi najhodnotnejšie kultúrno-historické areály na Slovensku. Bola súčasťou cisárskeho panstva z 18. storočia, vybudovaná Františkom Štefanom Lotrinským, manželom cisárovnej Márie Terézie. Dnes predstavuje vzácne dochovaný historický celok bez výraznejších novodobých rušivých prvkov a zásahov, jediný svojho druhu na území Slovenska. V priestore medzi Kopčanmi a Holíčom sa tiež nachádza novoobjavené archeologické nálezisko, ktoré nadväzuje na jedno z najdôležitejších centier Veľkej Moravy, tzv. mikulčicko-kopčiansku aglomeráciu.