Mali by sa pozrieť na to, či im vládne chamtivosť alebo štedrosť. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol vo štvrtok pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, ktorý si pripomenul na vojnovom cintoríne v bratislavskej Petržalke.
"Verím tomu, že keď bude v našich životoch vládnuť štedrosť, tak sa nám musí žiť lepšie a zdravšie," povedal Heger. Poukázal na hrdinstvo veteránov v tom, že v boji vytrvali do konca a bojovali zo všetkých síl. No najväčšie hrdinstvo podľa neho bolo v tom, že vykročili a šli do boja.
Aj v súčasnosti, keď Slovensko bojuje proti novému koronavírusu, sa podľa Hegera rozhodujeme, či do boja vstúpime. "Chcem túto paralelu použiť, pretože bez obety nevieme zabezpečiť verejné blaho. Každý z nás potrebujeme vstúpiť do toho prvého kroku a urobiť niečo pre druhých," podotkol Heger. Dodal, že všetci na svete čelia tejto otázke a ide konkrétne o očkovanie proti ochoreniu COVID-19.
V tento deň chce Heger podľa vlastných slov pozvať ľudí, aby sa zamýšľali nad hrdinstvom občanov, ktorí položili vo vojne svoje životy, aby mohol zavládnuť mier. Takisto chce pozvať všetkých nerozhodnutých ľudí, aby urobili krok odvahy a pomohli poraziť pandémiu a ochorenie COVID-19.
Ľudia na celom svete si 11. novembra pripomínajú vojnových veteránov. V tento deň v roku 1918, teda 11. 11. presne o 11.11 h, zaznela pri podpise prímeria symbolicky posledná salva, ktorá ukončila prvú svetovú vojnu.
Symbolom veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Červené kvety totiž pokrývali hroby padlých vojakov na západnom fronte. Práve preto sa v niektorých krajinách nazýva Deň vojnových veteránov aj Dňom červených makov a pripnutím symbolického kvetu si ľudia pripomínajú hrdinstvo vojakov a vzdávajú im úctu.