5. Kto bude platiť za testy?
Testy pre zamestnancov, ktorí sa nechcú alebo nemôžu očkovať a ani ochorenie neprekonali, bude zabezpečovať a hradiť zamestnávateľ. „Štát do konca novembra uhradí alebo poskytne potrebné testy,“ uviedlo ministerstvo. Zamestnávatelia sa obávajú, že ak to od decembra nebude uhrádzať štát, tak budú mať problém s ich zabezpečením. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že zamestnávatelia dostanú testy bezplatne prostredníctvom lekární. Pôjde o samotesty, ako ich poznáme v školách. Veľkí zamestnávatelia už oznámili, že nebudú vedieť testovať neočkovaných zamestnancov vo veľkom počte dvakrát týždenne, ak štát nedodá testy.
6. Čo s osobou, ktorá nebude spĺňať podmienky OTP a bude sa domáhať vstupu?
Prevádzkovateľ alebo organizátor má povinnosť takejto osobe odoprieť vstup do prevádzky. Na kontrolu si bude môcť vyžiadať aj doklad totožnosti, ktorý musí sedieť s covid pasom. Ak sa v prevádzke nachádza osoba, ktorá porušuje protipandemické opatrenia, napríklad nemá nasadený respirátor, prevádzkovateľ alebo organizátor ju má právo vykázať.
7. Ak polícia zistí porušenie pravidiel, bude mať problém zákazník alebo prevádzka?
Závisí to od okolností. Ak sa zákazník preukázal falošným potvrdením, pri ktorom prevádzka nezistila žiadnu chybu, problém má on, prevádzka je čistá. Ak si prevádzka od neho doklady ani nepýtala, má problém prevádzka a, samozrejme, aj zákazník, ak podmienky vstupu nespĺňa.
8. Aké hrozia pokuty za falošné potvrdenia?
Osobe, ktorá sa preukazuje falošným covid pasom alebo iným falošným dokumentom o očkovaní, prekonaní ochorenia či testovaní, hrozí bloková pokuta, teda pokuta na mieste, vo výške 1 000 eur. Ak ju odmietne zaplatiť, konzekvencie môžu byť ešte horšie.