Sériu bilaterálnych stretnutí uzavrel Budaj s poľskou ministerkou pre klímu a životné prostredie Annou Moskwa. Ministri sa zaoberali úlohou uhlia v energetickom mixe jednotlivých krajín. SR nebude používať uhlie na výrobu elektrickej energie od roku 2030, Poľsko 75 percent energie vyrába z tejto suroviny. "Ukončenie ťažby uhlia je kľúčové z hľadiska znižovania emisií skleníkových plynov, prioritou však naďalej zostáva transformácia regiónu Hornej Nitry po zastavení uhoľnej elektrárne v Novákoch. Aby tento proces bol úspešný, musíme správne nastaviť hlavne financovanie transformácie,“ poznamenal Budaj.
Slovensko sa pripojilo k iniciatíve prestať využívať uhlie
Slovensko sa spolu s desiatkami štátov na klimatickom samite OSN (COP26) v škótskom Glasgowe pripojilo k iniciatíve prestať využívať uhlie. Pod iniciatívou chýbajú podpisy najväčších znečisťovateľov, ako Čína, India či USA. Slovensko plánuje ukončiť ťažbu uhlia do roku 2023. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
Závery klimatickej konferencie sú podľa envirorezortu zníženie emisií o najmenej 30 percent do roku 2030, zastavenie odlesňovania planéty, či potvrdenie európskej pozície ako svetovej jednotky v boji s klimatickou krízou. Otvorené ostali otázky financovania, adaptácie alebo nahlasovania emisií vypustených do ovzdušia, priblížilo MŽP.
EÚ tiež nepovažuje plyn a jadro za "zelenú energiu". S jej využívaním sa napriek tomu počíta za prísnych regulačných podmienok. Budaj tvrdí, že ide o prechodné riešenie na ceste k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. "Slovenská pozícia bola na klimatickej konferencii jasná. Urobíme všetko preto, aby sme klimatickú neutralitu dosiahli čím skôr. K tomuto cieľu môže prispieť každý z nás. Každý dobrý čin sa ráta," poznamenal.
Klimatický samit OSN (COP26) v Glasgowe sa koná od 31. októbra do piatka. Táto konferencia je považovaná za kľúčovú, lebo má stanoviť nové globálne ciele na znižovanie emisií a obmedzenie tempa globálneho otepľovania. Krajiny by sa tak mohli zaviazať k dôraznejším cieľom, ktoré sú podľa vedcov nevyhnutné na odvrátenie rýchleho nárastu otepľovania, ktoré by malo katastrofálne následky.