K situácii sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci. Michal Šimečka (PS) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) uviedol, že sankcie voči Minsku treba s ohľadom na súčasnú krízu rozšíriť a pritvrdiť tak, aby zasiahli väčšiu časť bieloruského priemyslu, z ktorého žije režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka.
"Mali by sme sa pozrieť na organizátorov, letecké spoločnosti, ktoré prenajímajú lietadlá bieloruským aerolinkám zvážajúcim ľudí z Blízkeho východu do Bieloruska, odkiaľ ich vozia na poľskú alebo lotyšskú hranicu. Tu treba tvrdšie sankcie," uviedol Šimečka.
Zároveň vyzval na solidaritu s Poľskom, čo podľa neho jasne zaznelo aj počas rozpravy: že aj napriek sporom ostatných krajín EÚ s Poľskom v otázke interrupcií a zásad právneho štátu, treba Varšave, ktorá čelí hybridnej vojne zo strany Minska, poskytnúť konkrétnu pomoc. Tú Šimečka vidí napríklad v možnom nasadení agentúry Frontex, ktorá má na to mandát, personál aj zdroje.
"Zaráža ma, že ešte nebol pozvaný Frontex, aby poskytol pomoc. Poľsko by malo zaslať žiadosť o spoločné manažovanie tejto krízy, zatiaľ tak však neurobilo. Presne toto je ten moment, keď EÚ musí ukázať jednotu a spoločné riešenie, že vieme ochrániť schengenské hranice, a to Frontex ponúka," vysvetlil.
Šimečka zdôraznil, že je proti finančnej podpore EÚ pre výstavbu plota či múra na hraniciach. Pripomenul, že pre krajiny strednej Európy sú múry symbolom rozdelenia a minulej politickej éry. Ploty sú podľa neho iba zástupným riešením otázky migrácie, lebo tá budovaním plotov nezmizne. "Vyriešime to komplexnou reformou azylovej a migračnej politiky EÚ, väčšími zdrojmi a za pomoci Frontexu," uviedol.