Ich potrebu pre Slovensko deklarovalo zároveň 88,7 percenta opýtaných. Obranyschopnosť Slovenska považuje za dôležitú 91,6 percenta respondentov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Ministerstvo obrany (MO) SR zrealizovala agentúra Focus od 14. do 24. októbra na vzorke 1220 respondentov. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Pre porovnanie, vlani dosiahla úroveň dôvery 73 percent, v roku 2019 im dôverovalo 71,5 percenta dospelej populácie. "Tieto údaje odzrkadľujú skvelú prácu našich profesionálnych vojačiek a vojakov – ich úprimnú a oduševnenú službu vlasti a jej občanom. V očiach verejnosti obstáli aj v náročnej skúške, akou je nasadenie do boja proti pandémii," vyzdvihol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Rastúcu dôveru ocenil aj náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. "Vojaci prestali byť tou verejnosti neznámou entitou skrytou za múrmi kasární," podotkol Zmeko.
Prieskum tiež poukázal na to, že väčšina obyvateľov považuje Ozbrojené sily SR pre krajinu za potrebné. Tento fakt deklarovalo 88,7 percenta opýtaných. Tri štvrtiny respondentov súhlasilo s tým, že OS SR garantujú bezpečnosť a obranu štátu, rovnaký podiel opýtaných súhlasil s tvrdením, že príslušníci OS SR sú dobre vycvičení. "Na druhej strane však iba niečo viac ako polovica opýtaných si myslí, že OS SR majú kvalitnú bojovú techniku," priblížila Kovaľ Kakaščíková.
Obranyschopnosť Slovenska považuje za dôležitú 91,6 percenta respondentov, najviac opýtaných vidí záruku vonkajšej bezpečnosti SR v dobrých vzťahoch so susednými štátmi, ale taktiež naše členstvo v EÚ a NATO. Medzi najväčšie bezpečnostné hrozby pre Slovensko zaradili respondenti organizovaný zločin, imigračnú vlnu v Európe, medzinárodný terorizmus, korupciu vo verejných a štátnych inštitúciách, závislosť štátu na dovoze zdrojov energie a potravín, ako aj šírenie nákazlivých chorôb.