Napriek tomu pneumokokový zápal pľúc je celosvetovým problémom. Na Slovensku má každý rok na svedomí najmenej 2 500 životov. Aj legenda našej hudobnej scény Meky Žbirka († 69) podľahol zápalu pľúc. V súčasnosti patrí pneumónia medzi najčastejšie príčiny úmrtí.
Zápal pľúc, pneumónia, je zápal pľúcneho tkaniva. „Zápal pľúc je 10. najčastejšou príčinou hospitalizácie v SR s 2. najvyššou úmrtnosťou,“ uvádza Národný portál zdravia. COVID-19 sa často prejavuje aj zápalom pľúc. Starším ľuďom sa preto odporúča pravidelné očkovanie proti chrípke aj pneumokokom. Počas celého roka je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám,“ pneumológ Štefan Laššán.
Zápal pľúc - je zápal pľúcneho tkaniva, pri ktorom vzniknutá tekutina alebo hnis upcháva časť pľúc, čo je prekážkou vstupu kyslíka do organizmu.
1. Infekcie vyvolané baktériami
napríklad Streptococcus pneumoniae (pneumokok)
Príznaky:
- horúčka nad 38,3 °C
- zimnica
- suchý kašeľ
- vykašliavanie hlienov, môžu sa objaviť stopy krvi (Streptococcus)
- pri aspiračnej pneumónii môže byť hlien zelenej farby. Pseudomonády spôsobujú zafarbenie hlienu dosiva
- bolesti na hrudníku - ostré, najmä po nádychu
- plytké dýchanie
- bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, hnačka, slabosť
- bolesti brucha
- vyčerpanosť
2. Vírusové infekcie
- Najprv vyvolajú infekciu horných dýchacích ciest, neskôr sa šíri do dolných dýchacích ciest, vrátane pľúc. Zápal pľúc môže spôsobiť aj vírus chrípky a
Príznaky:
- Začína sa bežnými príznakmi zápalu horných dýchacích ciest - suchý kašeľ, zvýšená teplota (menej ako 38,3 °C), bolesť hlavy, hrdla, kĺbov a svalov, nádcha.
- Kašeľ je suchý, dráždivý, ale možné je aj vykašliavanie spúta.
- Bolesti na hrudníku sú viazané na dýchanie, väčšinou postihujú len jednu stranu.
- Zimnica
- Plytšie dýchanie
- Nevoľnosť, vracanie, hnačka