Najväčšie platové rozdiely sú v oblastiach manažmentu a HR či pri vedúcich pozíciách. Pri nich je až dvakrát viac mužov ako žien.
„Na Slovensku dlhodobo pozorujeme, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy v priemere nižšie," uviedla v tlačovej správe PR manažérka portálu Profesia.sk Nikola Richterová. Upozorňuje na to, že zdravotníctvo a sociálna práca, školstvo ale aj ďalšie odvetvia, kde je možné sledovať dominanciu žien, často nie sú v zahraničí ohodnotené rovnako podpriemerne. „Tieto sektory majú v mnohých krajinách Európy lepšie spoločenské a mzdové zaradenie, ako je tomu u nás na Slovensku,“ uviedla.
Ako dôvod platových rozdielov sa najčastejšie spomína vplyv rodových zvykov, nutnosť odchodu na materskú dovolenku, no aj nižšia iniciatíva či motivácia. „Ženy si často už na pohovoroch pýtajú menej peňazí. Zároveň sa stretávajú s tým, že majú na trhu práce aj vďaka historickým označovaniam menej sebavedomia," tvrdí Richterová. Stále tiež podľa nej pretrvávajú zvyklosti, pri ktorých je za živiteľa rodiny považovaný otec a matka sa má starať o domácnosť a deti.