Tento krok nariadil v sobotu šéf dillíjskej samosprávy Arvind Kedžriva, informuje agentúra AFP. "Od pondelka sa školy zatvoria, aby deti nemuseli dýchať znečistený vzduch," povedal novinárom Kedžriva. Oznámil tiež, že na štyri dni počnúc nedeľou nebude povolená ani nijaká stavebná činnosť. Týmto opatrením chcú úrady v metropole docieliť zníženie množstva prachu na rozľahlých a otvorených priestranstvách. Vládne úrady, ako aj súkromné firmy dostali odporúčanie pracovať z domu.
Centrálna rada pre kontrolu znečistenia (CPCB) spadajúca pod indické ministerstvo životného prostredia v piatok obyvateľom mesta odporučila, aby obmedzili vonkajšie aktivity a minimalizovali tak riziko vystavenia sa toxickému smogu, ktorý sa nad Naí Dillí vznáša už vyše týždňa. Zlá kvalita ovzdušia v Naí Dillí potrvá podľa CPCB najmenej do 18. novembra, a to vzhľadom na "slabý vietor a mierne poveternostné podmienky počas noci".
Noviny The Times of India informovali, že v miestnych nemocniciach prudko stúpa počet pacientov s dýchacími ťažkosťami. Najvyšší súd počas soboty navrhol, aby sa v meste zaviedol dvojdňový lockdown s cieľom zlepšiť túto krízu. K extrémnemu zhoršeniu kvality ovzdušia dochádza v Naí Dillí každú zimu. Prispievajú k tomu emisie z dopravy, priemyslu, ako aj spaľovanie odpadu.
Hodnota jemných častíc v ovzduší (PM 2,5) bola v sobotu podľa údajov CPCB na úrovni 300, čo je 20-násobne viac, než je hodnota odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tieto častice môžu preniknúť do pľúc a vyvolať respiračné ochorenia.
IQAir, švajčiarska organizácia, ktorá poskytuje informácie o stave ovzdušia, v správe v roku 2020 uviedla, že 22 z 30 miest s najviac znečistením ovzduší sa nachádza v Indii. Naí Dillí bolo označené za najviac znečistené hlavné mesto na svete. Medicínsky časopis The Lancet uvádza, že znečistené ovzdušie v Indii v roku 2019 spôsobilo 1,67 milióna úmrtí, pričom takmer 17.500 ľudí zomrelo v hlavnom meste.