Zasiahne takéto pochopenie postupne všetky oblasti života človeka? Vedie rozhodnutie žiť udržateľnejšie k zmenám, napríklad v stravovaní?
Samozrejme áno. Išlo to postupne. Od odevného priemyslu som sa dostala k znečisteniu, k ľudským právam až ku klimatickej zmene. Všetky environmentálne témy sú nejako prepojené a navzájom sa ovplyvňujú. Tak napríklad klimatická kríza sa dotkne každej sféry nášho života a ak to máme ako ľudský druh prežiť, tak budeme musieť v našej spoločnosti veľa zmeniť.
A áno, napríklad aj stravovanie. Jeme až príliš veľa živočíšnych produktov, čo má katastrofálny dopad na životné prostredie, životy ľudí a aj na naše vlastné zdravie. Nadmerná konzumácia mäsa nám spôsobuje rôzne civilizačné ochorenia a konkrétne produkcia hovädzieho mäsa má obrovský dopad na klimatickú zmenu. Ako sa hovorí - všetkého veľa škodí. Tak je to aj tu.
Vďaka vašim podcastom a príspevkom na sociálnych sieťach si vaši followeri nemusia prácne vyhľadávať rôzne informácie napríklad o tom, v akých pomeroch a za aký plat šijú šičky pre najznámejšie svetové značky. Nachádza si takáto osveta svoje publikum? Pomáha to ľuďom v ich predsavzatí zaviesť udržateľnosť do všetkých oblastí života?
V jednom slovenskom rádiu vydávam spolu so Zuzanou Dutkovou podcast s názvom Fashion Session. Venuje sa odevnému priemyslu z rôznych uhlov. Človek sa dozvie, čo je greenwashing a ako sa mu vyhnúť, ako vedome nakupovať, aký sociálny a environmentálny dopad má jedno bavlnené tričko atď.
Vedeli sme, že ideme na trh s veľmi špecifickou témou s vedomím, že je o tieto témy v našej spoločnosti záujem. Dôkazom je už len môj instagramový profil, kde ma sleduje viac ako 43 tisíc ľudí. Takýchto profilov je veľa, no sú to hlavne médiá - Bloomberggreen, The Guardian atď., potom rôzne aktivistické neziskovky ako Earthrise Studio, a tak isto ľudia, ktorí sa venujú špecificky odevnému priemyslu ako napr. Aja Barber.
Zo slovenských účtov je to napríklad Michal Sabo alebo Surovadcerka. Veľmi ma teší, že v kníhkupectvách nájdeme rôznu literatúru k rôznym environmentálnym témam, napríklad knihu Neobývateľná Zem alebo Naša klimatická zmena.
Mnohí si asi myslia, že na to, aby mohli byť pozitívnym vzorom, musia mať najprv mnoho followerov. Je to skutočne potrebné alebo stačí ísť dobrým príkladom svojmu okoliu a dobrá myšlienka sa bude šíriť ďalej?
Každý jeden z nás vie zmeniť niekoho život či spôsob života. Stačí len chcieť. Každý má vplyv na svoje okolie, rodinu, priateľov. Akonáhle som sa zmenila ja, začali sa ku mne pridávať aj ľudia, ktorí žijú v mojom okolí. Je to nákazlivé, pretože verím, že človek chce byť podvedome viac súčasťou zmeny ako súčasťou problému. Najdôležitejšie je však začať od seba a nesúdiť iných. Veľa ľudí môže od zmien odradiť práve negatívny postoj okolia.