Máte vyčíslené, koľko lekárov odišlo? A koľko ich ešte musí odísť, až sa to celé zrúti?
- Odchodom lekárov sa situácia stále zhoršuje, lebo to spôsobuje ďalšie odchody. Pretože keď máte na oddelení dvadsať pacientov a dve sestry, pričom jedna z nich odíde, tá práca sa skoncentruje na tú jednu sestru, ktorá má o to väčší dôvod odísť. Je to fenomén snehovej gule, ktorá sa nabaľuje a táto snehová guľa sa počas pandémie výrazne rozbehla.
Aký čas jej dávate, kým sa nerozsype?
-To je ťažko odhadnúť, ale už dnes ľudia vidia, že keď idú k špecialistovi, musia vstávať ráno o piatej na výmenný lístok. Sami cítia, že nemôžu nájsť obvodného lekára, že sa neskoro dostanú na operáciu, dlho sa čaká na špecialistov, všeobecne je problém dostať sa k lekárovi. Systém sa zadrháva...
Vyjadrili ste sa, že vláda nemá zásadné opatrenia, ktoré by pomohli zdravotníctvu. Povedzte, ktoré opatrenia by teda zásadne pomohli?
- Na ministerstvo zdravotníctva a na vládu sme dali osem požiadaviek, ktoré navrhujeme ako riešenia. Jedno je, aby nemocnice mali platené aspoň náklady za úkony, čo s pacientom vykonajú. Nemocnice sa preto zadlžujú, potom majú problém financovať personál a vyzerajú, ako vyzerajú. Totiž starostlivosť o pacienta v nemocnici je stratová. Do pacienta vložíme lieky, diagnostiku, urobíme operáciu, vyliečime ho, ale nemocnica od poisťovne nedostane zaplatené.
Ako je možné, že poisťovňa si dovolí nezaplatiť?!
- Lebo na tom je postavený biznis slovenských zdravotných poisťovní. Je to možné na základe toho, že je tu povinnosť, že každý pracujúci si podľa zákona platí zdravotné odvody. Zákon garantuje, že vy musíte platiť zdravotné poistné, ktoré ide poisťovní. Už toto je sporné podnikanie, keď zákon garantuje príjem do poisťovní.
Zároveň zákon každému obyvateľovi garantuje, že keď do nemocnice príde pacient, musí mu nemocnica poskytnúť zdravotnú starostlivosť na úrovni poznatkov najnovšej medicíny. Ale zdravotná poisťovňa nemá nijako prikázané zákonom, že za túto liečbu musí zaplatiť. Je to patologický trojuholník – občan musí zo zákona platiť poisťovni, nemocnica musí každého pacienta zo zákona ošetriť, ale zdravotná poisťovňa, ktorá dostane peniaze od ľudí, nemusí tie peniaze poskytnúť nemocnici.
Toto by mal riešiť systém DRG, ktorým by sa mali zabezpečiť spravodlivé platby pre nemocnice, a hoci na tom ministerstvo robí už od roku 2010, stále to nie je zabezpečené – na radosť zdravotných poisťovní a ich majiteľov.
To sa zle počúva...
- Ani sa nečudujem. Pri optimalizácii siete nemocníc sme navrhovali, aby spravodlivé platby nemocniciam boli súčasťou reformy, aby nemocnice nemohli fungovať pod náklady. A na to nám ministerstvo povedalo, že to nie je súčasťou tejto reformy a že to tam nebudú dávať. Tak sa pýtam, čo je to za reformu, ktorá nerieši tento základný problém – zadlžovanie nemocníc?
Riaditeľka nemocnice v Banskej Bystrici verejne poukázala napríklad na fakt, že transplantácia pečene stojí od 24- do 80-tisíc, ale od poisťovne dostane táto nemocnica len 19-tisíc eur. Viete, každý minister príde s nejakou novou reformou, ale systém platenia pre nemocnice DRG sa rieši už desať rokov a stále sa to nedokončilo. Nech láskavo ministerstvo dokončí toto a potom môžu vznikať ďalšie reformy.
Vráťme sa k lekárom a sestrám na oddeleniach. Aký by bol ideálny stav?
- Je stanovené ministerským nariadením, koľko má byť lekárov a sestier na oddelení pri danom pacientovi. Je to právo pacienta. A tieto nariadenia sú na ochranu pacienta, aby mal garantované, že pri jeho operácii bude skúsený lekár...
A realita je aká?
- Realita je taká, že sa to porušuje, lebo nemocnice na tom šetria a ministerstvo to nekontroluje, hoci to kontrolovať má. Dali sme niekoľko podnetov na dodržiavanie týchto personálnych nariadení a pán minister Lengvarský nám odpísal, že výsledky kontrol, ktoré prebehli v štátnych nemocniciach sú tajné a súkromné nemocnice nebude kontrolovať. Ja sa pýtam, ako tu chránime pacienta?
Vo výsledku má pacient v rukách čierneho Petra...
- Áno, pretože pacient, ktorý už leží v nemocnici, sa bude ťažko brániť a dopytovať, aby mal skúseného lekára pri operácii. Na to sú tie nariadenia a normy, aby dostal naozaj kvalitných operatérov. Keď k pacientovi nevie prísť v noci sestra, lebo je tam len jedna, nepomôže, keď na ňu nakričí. Treba sa spýtať riaditeľa, prečo tam nie sú tri sestry, ako káže nariadenie ministerstva a pýtať sa treba aj ministra, prečo to nekontroluje.
Vráťme sa k samotnej pandémii a k nedostatočnému očkovaniu. Bežných ľudí odrádza aj to, že aj v krajinách s vysokou zaočkovanosťou stúpa počet pozitívnych ľudí. Ako sa to dá vysvetliť?
- Výsledok očkovania má byť ten, že ľudia sa nedostanú do nemocníc, že budú chránení pred ťažkým priebehom. To neznamená, že vakcína zabezpečí, aby sa už nikto neinfikoval, vakcína zabezpečí, že smrteľné ochorenie, ktoré nám plní nemocnice, sa stane ľahkým ochorením a človek bude mať ľahký priebeh. To sa deje v krajinách, ktoré majú vysokú zaočkovanosť, napríklad aj v Anglicku. Majú síce vysoký počet pozitívnych testov, ale málo ľudí s covidom v nemocniciach.