Samit v Glasgowe nadväzoval na klimatickú dohodu z Paríža z roku 2015. Viacerí politici sa tešia, že sa aj v Škótsku podarilo uzavrieť zmluvu. „Paríž postavil štadión a Glasgow začal preteky,“ povedal americký vyslanec pre klímu John Kerry. Narážal tým na to, že štáty sa zaviazali udržať otepľovanie klímy do výšky 1,5 stupňa Celzia.
Problém však je, že za posledné storočie sa zvýšila už o 1,2 °C a veľa priestoru už teda neostáva. Navyše, dohodu sa síce podarilo uzavrieť, no India a Čína sa postarali o jej výrazne miernejšie znenie. Dokument napríklad vôbec prvýkrát spomína uhlie, ktoré je najhorším fosílnym palivo čo sa týka emisií. No práve India a Čína presadili, že v záverečnom dokumente sa spomína „znižovanie používania uhlia“ namiesto pôvodnej formulácie „zastavenie používania uhlia“.
Predseda samitu Alok Sharma obom krajinám odkázal, nech sa zodpovedajú tým, ktorých klimatické zmeny ohrozujú. Týka sa to najmä Maldív, ktoré na samite uviedli, že pre ne už opatrenia nestačia a o 30 rokov bude väčšina súostrovia pre rastúcu hladinu oceánov neobývateľná.