Informovala o tom agentúra AFP. "Rusko má v tejto veci jasnú zodpovednosť. Musí zatlačiť na bieloruských predstaviteľov, aby ukončili túto krízu a vstúpili do dialógu," napísala Trussová pre noviny The Sunday Telegraph.
Kritizovala, že snahou bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka je "podkopať bezpečnosť v regióne". "Využíva zúfalých migrantov ako figúrky v snahe vytvoriť nestabilitu a udržať sa pri moci bez ohľadu na ľudské životy," napísala. "Spojené kráľovstvo od toho nebude odvracať pohľad. Budeme stáť pri našich spojencoch v regióne, ktorí sú na hranici slobody," zdôraznila.
Vo štvrtok Británia vyslala na pomoc pri posilnení poľských hraníc s Bieloruskom tím približne desiatich vojakov, pripomína AFP. Putin v sobotňajšom rozhovore vysielanom spravodajskou stanicou Rossija-24 odmietol tvrdenia, že by sa Moskva podieľala na organizovaní krízy na hraniciach Poľska s Bieloruskom.
Z Poľska i z krajín západnej Európy sa totiž ozývajú kritické hlasy, že tisíce migrantov hromadne prichádzajúcich na východné hranice Európskej únie tam zámerne posiela Moskva v súčinnosti s Minskom, vysvetľuje AFP. Agentúra Reuters v nedeľu napísala, že Putin vyhlásil, že je pripravený ponúknuť pomoc pri riešení migračnej krízy na poľsko-bieloruských hraniciach. "Sme pripravení pomôcť všetkými prostriedkami ak by, samozrejme, čokoľvek záviselo od nás," uviedol Putin podľa agentúry Ria Novosti, ktorá citovala jeho rozhovor pre ruskú štátnu televíziu.
Počas uplynulého týždňa s Putinom o napätej situácii na poľsko-bieloruských hraniciach telefonicky hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Šéfa Kremľa takisto vyzvala, aby využil svoj vplyv na Minsk a dopomohol k tomu, že Bielorusko zastaví "neľudské" zneužívanie migrantov. Na hraniciach Poľska a Bieloruska sa nachádza podľa Minsku okolo 2 000 migrantov vrátane tehotných žien a detí. Varšava tvrdí, že ich je 3 000 až 4 000, pričom každým dňom prichádzajú ďalší.