Používať sa bude vakcína spoločnosti Pfizer/BioNTech, informovala agentúra AFP, podľa ktorej tak Izrael nasleduje Spojené štáty, kde už takéto rozhodnutie platí. Izrael bol jednou z prvých krajín, ktoré minulý rok spustili masívnu očkovaciu kampaň s použitím vakcín spoločnosti Pfizer - tá poskytla milióny dávok svojej vakcíny výmenou za údaje o jej účinnosti.
Zdravotníckym orgánom v Izraeli sa podarilo plne zaočkovať 5,7 milióna z deväťmiliónovej populácie. Podobne ako v iných krajinách, aj v Izraeli sa začalo s očkovaním maloletých vo veku 12 až 17 rokov, no tamojšie zdravotné úrady sa rozhodli znížiť vekovú hranicu na základe klinických skúšok spoločnosti Pfizer i odporúčaní skupiny izraelských vedcov.
Podľa výsledkov klinických skúšok s použitím vakcíny Pfizer na deťoch je táto očkovacia látka na 90,7 percenta účinná pri prevencii symptómov choroby COVID-19. "Väčšina odborníkov sa domnieva, že prínosy očkovania detí prevažujú nad rizikami," uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Najnovšie oznámenie o rozšírení kategórií očkovaných prišlo v situácii, keď v Izraeli za sobotu pribudlo 220 testmi potvrdených infikovaných. Ide o ďalší prepad v počte nakazených, ktorý ešte koncom augusta a začiatkom septembra prekračovali hranicu 10-tisíc. Tento nárast spôsobil infekčnejší delta variant koronavírusu SARS-CoV-2. Kľúčovú rolu v zastavení tohto nárastu podľa AFP zohralo očkovanie treťou, posilňujúcou, dávkou vakcíny proti covidu.
Okrem USA a Izraela sa proti covidu očkujú menšie deti aj v Spojených arabských emirátoch, Kambodži, Kolumbii a na Kube. Termín začiatku očkovania malých detí v Izraeli oznámi tamojšie ministerstvo zdravotníctva v najbližších dňoch.