Polícia v Turíne v stanovisku uviedla, že čet Basta Dittatura (Dosť bolo diktatúry, pozn. red.) mal desiatky tisíc členov a bol hlavným fórom pre organizovanie protestov proti COVID pasom, ktorými sa musia ľudia preukazovať napríklad v reštauráciách, kinách, diaľkovej verejnej doprave i práci. Policajti sledovali už nefunkčný čet niekoľko týždňov a identifikovali 17 extrémistov, ktorí sa okrem iných vyhrážali aj premiérovi Mariovi Draghimu. „Ďalšími opakujúcimi sa cieľmi boli aj policajti, lekári, vedci, novinári a iné verejné osobnosti obvinené zo „zotročenia“ a „spolupráce“ so zavedenou „diktatúrou“,“ uvádza sa v policajnom vyhlásení.
Protesty proti očkovaniu či COVID pasom sa konajú takmer každý víkend. Deviateho októbra extrémisti počas takéhoto protestu v Ríme vtrhli do sídla najväčšej odborovej organizácie v Taliansku. Minulý týždeň ministerstvo vnútra vydalo usmernenia pre policajné oddelenia v celej krajine, v ktorých im odporúča, aby obmedzili organizovanie protestov v preplnených centrách miest. Demonštranti podľa rezortu majú právo zhromažďovať sa, odporučil však, aby sa protesty z dôvodu možného ohrozenia verejnej bezpečnosti a šírenia nákazy konali vo väčšej vzdialenosti.
Taliansko, kde vo februári 2020 vypukla epidémia COVID-19 v Európe, zažíva nárast prípadov. Už tretí týždeň incidencia prípadov rástla, pričom úrady evidujú 62 infekcií na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní. Taliansko je však na tom lepšie ako mnohé ďalšie krajiny v západnej Európe - obsadenosť nemocničných lôžok sa pohybuje nízko pod kritickou úrovňou a úmrtia sa držia pod hranicou 100 mesačne. Podľa odborníkov sa pod to podpísali spomenutý COVID pas, nosenie rúšok v interiéri aj relatívne vysoká zaočkovanosť obyvateľov. V krajine je plne zaočkovaných 84 percent obyvateľov od 12 rokov.