Novinárom to v pondelok na základe výsledkov polročnej štúdie povedala hlavná garantka štúdie Regina Demlová. Štúdia Fakultnej nemocnice Brno, Masarykovho onkologického ústavu a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity skúmala 460 ľudí. Z toho bolo 80 zdravých dobrovoľníkov, časť po ukončenej onkologickej liečbe a zvyšok chorých pacientov. Po očkovaní sa nakazili traja. Zástupcovia organizácií odporúčajú chorým, ale aj bežnej populácii, tretiu dávku vakcíny.
Štúdia bude ďalej pokračovať. Zatiaľ stála dva milióny českých korún a finančne sa na nej podieľali všetky zapojené subjekty. Štúdia okrem zdravých ľudí skúmala pacientov s nádormi, s hematoonkologickými chorobami, ako je napríklad leukémia, ale aj pacientov po ukončenej liečbe hematoonkologických chorôb. Chorí boli v priemere vo veku od 50 do 60 rokov, zdraví ľudia boli v priemere štyridsiatnici. "Vyplýva nám, že podanie vakcíny je určite účinné v zmysle protilátkovej odpovede. Ukazuje na mierne oneskorenú reakciu u onkologických pacientov, u ktorých je oproti zdravým o niečo menšia." uviedla Demlová.
Ďalší z garantov štúdie Jiří Mayer uviedol, že úmrtnosť hematoonkologických pacientov na koronavírus je vysoká v desiatkach percent. "Protilátková odpoveď môže byť síce slabšia ako u zdravých a môže rýchlejšie klesať, ale pacienta lepšie chráni," povedal Mayer. Podľa štúdie imunita klesá zdravým aj chorým po treťom mesiaci od prvej dávky vakcíny, u nikoho sa ale neukázalo, že by ju niekto do pol roka stratil. Z celkových 460 testovaných si protilátky nevytvorilo päť chorých.
Podľa Mayera ale nie sú protilátky jedinou obranou. "Môžeme mať pacienta, ktorý má postihnutú líniu imunitných buniek, nevytvorí si protilátky, ale má bunkovú imunitu, čo je nepochybne druh ochrany," uviedol Mayer. Podľa garantky Radky Obermannovej sú najviac zraniteľnou skupinou ľudia s chemoterapiou. "Aj oni vyvinuli protilátky, ale vyvíjajú sa neskôr, menej a rýchlejšie klesajú. Preto im odporúčame podanie tretej dávky, ale aj ďalšie ochranné a izolačné prostriedky," uviedla .