"Aj keď patrí medzi tie mladšie, je úžasné, že dokázal vydržať aj v takto urbanizovanej časti mesta. Obrovské poďakovanie preto patrí aj Horskej záchrannej službe, ktorá sídli hneď v budove za bukom, a ktorej členovia sa oň dlhoročne starajú. Tešíme sa, že aj na základe tejto výhry sa buku poskytne profesionálna starostlivosť, ktorú si zaslúži," skonštatovala výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková.
Najstarší buk zo Starého Smokovca, o ktorý sa už roky stará horský záchranár Ján Kušnirák, sa odborného ošetrenia dočká v priebehu tohto mesiaca. V slovenskej ankete mu svoj hlas odovzdalo takmer 5000 ľudí. „S tým stromom som spojený 20 rokov a určite sa z ocenenia teším spolu s ním, lebo si to zaslúžil. Tá naša starostlivosť o neho nie je nejaká odborná. Keďže sme v susedstve a popod neho vedie chodník, tak sme ho vždy na jar zostrihali, aby tadiaľ mohli ľudia chodiť. Tým, že sme ho zostrihávali, nerástol smerom dole, ale do šírky a vďaka tomu má teraz tvar dáždnika,“ uviedol pre TASR Kušnirák. Pod stromom je lavička a v lete, keď je horúco, poskytuje okoloidúcim chládok.
Ocenený buk lesný – previstnutý má obvod kmeňa približne 250 centimetrov, výšku 13 metrov a doposiaľ sa nikomu nepodarilo presne zistiť, kto a prečo ho zasadil. Podľa Rusnákovej sa tak pravdepodobne stalo ešte v 50. rokoch minulého storočia vďaka študentom na čele s Bohdanom Wagnerom v rámci projektu „Veľké upratovanie“. „Odkedy v centre Starého Smokovca vyrástla nevšedne šikmá budova Horskej záchrannej služby, ocitol sa strom pod ochrannými krídlami všetkých jej členov. I keď ide o najbežnejší strom Európy, vo Vysokých Tatrách z neho nájdeme len veľmi málo kusov. Takýto krásne previsnutý je však len jeden a preto ho právom Tatranci označujú za dominantu či symbol Starého Smokovca,“ dodáva Rusnáková.
Kušnirák verí, že Slováci podporia strom v celoeurópskej súťaži. „Keď bude hlasovať celé Slovensko a získa päť miliónov hlasov, určite vyhráme,“ uzatvára horský záchranár.