Prichádza so zjednodušením systému?! Minister financií Igor Matovič (48) predstavil druhú časť daňovej revolúcie a ukázal svoj návrh, ako si predstavuje po novom zdaňovania práce.
Chudobným to nepomôže
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA)
- K druhej časti daňovo-odvodovej reformy sa dá povedať, že zjednotenie jeden odvod jedna daň je prehľadnejšie a efektívnejšie, ale chudobným nepomôže. Matovič sám povedal, že pri mzdách do úrovne priemernej mzdy nebude mať reforma žiadny alebo minimálny dopad na výšku čistej mzdy. Daňovo-odvodové zaťaženie Slovenska je jedno z najnižších, dopad na to však má najmä nízke zdaňovanie kapitálu. Je dôležitá zmena daňového mixu, nižšie dane za prácu a podnikanie a vyššie dane z majetku. Slovensko patrí k druhej najchudobnejšej skupine krajín, v ktorých sa minimálna hodinová mzda pohybuje v rozmedzí 2,50 eura až 5 eur. V ukazovateli parity kúpnej sily sme podľa údajov Eurostatu na poslednom mieste.
Matovičov plán má viacero úskalí
Radovan Ďurana, analytik INESS
Ide len o čiastkové opatrenia
Ivan Mikloš, exminister financií
- Zatiaľ sa o žiadnej daňovej reforme hovoriť nedá, ide len o čiastkové opatrenia v rodinnej politike, pričom ich financovanie je veľmi problematické, nielen čo sa týka zníženia príjmov samospráv, ale aj zníženia financovania obrany či zníženia zamestnanosti vo verejnom sektore bez toho, aby bolo jasné, ako, kde a na základe čoho k zníženiu zamestnanosti v tomto sektore dôjde. Tzv. milionárska daň je zatiaľ taktiež veľmi nekonkrétna, najmä z hľadiska toho, aký majetok sa bude do zdanenia zahŕňať a ako bude riešené jeho ohodnotenie.
Zdroje financovania
- 300 mil. - zrušenie odvodových výnimiek
- 250 mil. - zrušenie daňových výnimiek
- 50 mil. - úspory z jednotného výberu
- 200 mil. - zvýšenie legálnej práce o 2 %
- 100 mil. - dynamické efekty