SK8 to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal jeho komunikačný odbor. Samosprávne kraje tak reagovali na daňovo-odvodovú reformu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), ktorá má priniesť samosprávam výpadok na podielových daniach vo výške 200 miliónov eur ročne.
„Mrzí ma, že aj táto vláda pokračuje v prijímaní rozhodnutí s vplyvom na rozpočty samospráv bez akejkoľvek konzultácie. Zmeny sa nemôžu diať na úkor rozpočtov obcí, miest a krajov. To je aj v priamom rozpore s ustanoveniami Európskej charty miestnej samosprávy, ku ktorej sa Slovenská republika zaviazala,“ povedal predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
Hodnotiť celkové dopady reformy na rozpočet samospráv, pokiaľ nie sú známe všetky jej časti, je však podľa neho predčasné. Viskupič upozornil, že vlády by mali dodržiavať nastavenie financovania medzi národnou politikou a samosprávami. V opačnom prípade totiž môže byť ohrozená kvalita a dostupnosť verejných služieb a predovšetkým udržateľného rozvoja regiónov a ich obyvateľov.
Podľa SK8 je už na Slovensku tradíciou, že vlády predstavujú opatrenia, ktoré samosprávam zvýšia výdavky alebo znížia príjmy bez toho, aby zároveň predstavili kompenzačné opatrenia vykrývajúce zvýšenie výdavkov alebo výpadok príjmov. „V prípade nekompenzovaných výpadkov príjmov krajov vláda priamo spôsobí, že opravíme menej ciest a mostov. Mohlo by sa stať, že ľudia dostanú horšiu sociálnu starostlivosť alebo stredoškolské vzdelanie,“ konštatoval Viskupič.
Dodal, že vláda na Slovensku podľa SK8 opakovane koná v rozpore s Európskou chartou miestnej samosprávy, ktorej článok 9 hovorí, že samosprávy majú právo na primerané finančné zdroje. Vláda by mala samosprávy financovať úmerne kompetenciám vyplývajúcim z ústavy alebo zákonov.
SK 8 dlhodobo navrhuje zavedenie viaczdrojového financovania samospráv a výrazné zvýšenie výdavkov miestnych a regionálnych samospráv. To je na Slovensku momentálne na úrovni približne šesť percent hrubého domáceho produktu (HDP). V územne i počtom obyvateľov podobnom Dánsku pritom výdavky samospráv dosahujú úroveň viac ako 35 percent HDP. V Rakúsku je to 17 percent HDP a v Českej republike 10 percent.