Obvinenia z účasti Bieloruska na činnosti skupiny hackerov známej pod označením Ghostwriter sa uvádzajú v utorok zverejnenej správe renomovanej americkej firmy Mandiant, ktorá sa zaoberá otázkami kybernetickej bezpečnosti a úzko spolupracuje s tajnými službami a úradmi západných krajín.
Autori správy podľa vlastných vyjadrení získali presvedčivé dôkazy o tom, že do uvedenej hybridnej kampane boli zapojené bieloruské úrady, ktoré hackerom poskytovali technickú pomoc. Domnievajú sa tiež, že táto hackerská skupina pravdepodobne vyvíjala svoju činnosť z bieloruskej metropoly Minsk a bola podporovaná aj tamojšou armádou.
Bieloruská vláda sa k obvineniam uvedeným v správe bezprostredne nevyjadrila, píše AP.
Cieľom hackerskej a dezinformačnej kampane Ghostwriter, prebiehajúcej od roku 2016 je vyvolať rozbroje medzi členmi NATO a získať prístup k utajeným skutočnostiam. Viaceré členské krajiny EÚ vyslovili podozrenia, že za ňou stojí Rusko, ktoré je blízkym spojencom bieloruského lídra Alexandra Lukašenka.
Spojitosť "ghostwriterov" s Bieloruskom sa v utorkovej správe objavila zrejme po prvý raz, uvádza agentúra AP.
Experti z firmy Mandiant priame dôkazy o účasti Moskvy na činnosti hackerskej skupiny Ghostwriter nezískali, hoci takúto možnosť ani nevylúčili vzhľadom na extrémne komplikované zisťovanie prepojení pri tomto type trestnej činnosti. Rusko akúkoľvek svoju spojitosť s kyberkriminalitou dlhodobo popiera.
Hlavnými cieľmi hackerov zo skupiny Ghostwriter (UNC1151) sa v posledných rokoch stali Poľsko, Litva a Lotyšsko, ktoré sú členskými krajinami EÚ aj NATO. Aktivity týchto kyberzločincov však boli zaznamenané aj v Nemecku, kde sa pred tamojšími septembrovými parlamentnými voľbami pokúšali preniknúť do mailových schránok poslancov Spolkového snemu i regionálnych parlamentov.
Okrem samotnej počítačovej kriminality sa členovia zoskupenia Ghostwriter špecializujú aj na šírenie dezinformácií prostredníctvom útokov na spravodajské médiá, vládne webové stránky a rozosielanie falošných emailov, ktorých cieľom je zdiskreditovať NATO a podkopať bezpečnosť na jeho východnom krídle. Podvodnú elektronickú poštu od hackerov z tejto skupiny dostali aj úrady v Írsku, vo Švajčiarsku a dokonca aj Kolumbii.