Agentúra DPA v tejto súvislosti poznamenala, že z tejto rastúcej produkcie bude profitovať radikálne islamistické hnutie Taliban, ktoré v polovici augusta prevzalo moc nad celým Afganistanom. Keď Taliban ovládol krajinu, ktorá je najväčším svetovým producentom ópia, neistota okolo obchodu s ním vzrástla, čo len zvýšilo ceny tejto drogy.
V správe UNODC sa uvádza, že rastúca chudoba a neistota týkajúca sa dostupnosti potravín vo vojnou zničenom Afganistane vedie k posilneniu stimulov na pestovanie ópia. "Úroda ópia v roku 2022 bude založená na rozhodnutiach, ktoré farmári urobia v novembri 2021, keď začnú siať mak," upozorňuje sa v správe.
Afganistan sa na celosvetovej produkcii ópia v roku 2020 podieľal približne 85 percentami a ekonomika tejto krajiny je už dlho závislá od predaja tejto drogy. Vlani príjem z opiátov predstavoval približne 1,8 až 2,7 miliardy dolárov.
Počas dvoch desaťročí vojenského nasadenia v Afganistane neboli Spojené štáty a ich spojenci schopní skoncovať s nelegálnou výrobou ópia. UNODC vo svojej správe upozorňuje i na to, že v posledných rokoch v Afganistane prudko vzrástla aj výroba metamfetamínu (pervitínu).
"Vysoký regionálny a globálny dopyt po metamfetamíne spolu s presýteným trhom s opiátmi by mohli podporiť ďalší rozvoj výroby metamfetamínu a iných syntetických drog," uvádza sa v správe.
UNODC v dokumente apeluje, že medzinárodné spoločenstvo musí "naliehavo" poskytnúť pomoc ľudu Afganistanu, čím "podporí udržateľné znižovanie pestovania a výroby nelegálnych drog a dopytu po nich".