Jesennú depresiu pozná väčšina z nás, ale v kombinácii s opatreniami proti koronavírusu je to ešte ťažšie. Sociálna izolácia, strach o budúcnosť a celková neistota spôsobujú, že čoraz viac ľudí pociťuje rôzne silné príznaky úzkostí a depresie. Liga za duševné zdravie priniesla prieskum o duševnom zdraví Slovákov a čísla nie sú vôbec pozitívne. Ako vyhrať nad jesennou depresiou aj za týchto podmienok?
Jesenná depresia nie je depresia v pravom zmysle slova. Je to skôr prechodný sezónny stav, ale aby neprerástla do trvalej diagnózy, je potrebné s ňou bojovať od začiatku a akokoľvek. Obzvlášť teraz, počas pandémie koronavírusu. „Približne štvrtina Slovákov uviedla, že má medzi blízkymi človeka s lekárom diagnostikovanou duševnou poruchou,“ konštatuje epidemiologička Alexandra Bražinová.
Každý štvrtý až piaty respondent v prieskume hovoril o pomerne častých prejavoch úzkosti a iných ťažkostiach. Stále ide najviac o podráždenosť, obavy či problém uvoľniť sa. „Na Slovensku ešte stále bojujeme s hanbou a stigmou, ktoré sa spájajú v očiach mnohých s duševnými poruchami,“ vysvetľuje Ľubomíra Izáková, prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.