Čo s tým hodlá vláda robiť? Rozhodla sa - zatiaľ na najbližšie 3 týždne - výrazne sprísniť opatrenia, a to predovšetkým pre nezaočkovaných. Tí sa doteraz preukazovali negatívnym testom, po novom im to však už na mnohých miestach stačiť nebude. S testom sa síce dostanú na pracovisko či do takzvaných esenciálnych obchodov, teda napríklad do potravín či lekární, ale potom už takmer nikam.
Červená im zasvieti pri pokuse o účasť na hromadnom podujatí či športovej súťaži, ale aj pri vstupe do neesenciálneho obchodu či akvaparku. Zatiaľ čo ešte minulý týždeň sa vláda zdráhala riadiť odporúčaniami vlastného konzília odborníkov, tento týždeň už na ňu argumenty tých najpovolanejších zapôsobili. „So všetkými návrhmi, ktoré konzílium predložilo, súhlasím. Situácia je taká vážna, že najbližšie tri týždne potrebujeme výrazne sprísniť, aby sme upokojili a stabilizovali situáciu v nemocniciach,“ uviedol Heger.
Viac slobody pre očkovaných
Vláda by mala navrhované opatrenia prijať už vo štvrtok. A hoci protipandemické opatrenia niekedy neprechádzajú ľahko, teraz by sa to malo podariť. Podporu návrhu totiž sľubuje OĽaNO aj SaS. Premietnuté do počtu ministerských kresiel to znamená, že za prijatie tvrdých opatrení by malo hlasovať najmenej 12 z celkovéhio počtu 16 členov vlády.
„Opatrenia navrhnuté premiérom Hegerom, samozrejme, podporujeme. Nemáme dôvod to spochybňovať,“ potvrdil Novému Času hovorca OĽaNO Peter Dojčan. Podobne sa vyjadrila aj predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS):
„Úplne s tým súhlasíme, myslíme si, že aktuálnou úlohou vlády je čo najviac motivovať ľudí k očkovaniu. Dokážeme to najmä tým, že bude rozdiel medzi očkovanými a neočkovanými. Plne preto podporujeme viac slobody pre očkovaných a vieme si predstaviť prísnejšie opatrenia pre neočkovaných,“ povedala nám poslankyňa z druhej najsilnejšej koaličnej strany. Pýtali sme sa na názor aj hnutia Sme rodina a strany Za ľudí, do uzávierky nám však neodpovedali.