TASR o tom informoval komunikačný odbor jeho ministerstva. Šéf slovenskej diplomacie pricestoval do Prahy na pozvanie neziskovej organizácie Post Bellum, ktorá už dvadsať rokov vyhľadáva a zbiera spomienky pamätníkov totalít 20. storočia. Podvečer vystúpil minister Korčok ako čestný hosť s prejavom na stretnutí Kolégia Pamäti národa k spoločnému štátnemu sviatku v Česku a na Slovensku a v pražskom Národnom divadle sa zúčastnil na slávnostnom udeľovaní Cien Pamäti národa.
"V roku 1989 sme získali slobodu a založili pravidlá demokracie a po viac ako 30-tich rokoch znovu politicky zápasíme a rozhodujeme o tom, akým obsahom našu slobodu a našu demokraciu naplníme," povedal minister Korčok. "Ide o to, či udržíme a obnovíme dôveru v taký spôsob vlády, v ktorom rôzne ideológie dokážu diskutovať, viesť dialóg a slobodnú demokratickú súťaž a tak sa vysporiadať s problémami aj protirečeniami. Alebo či prijmeme názory o tom, že liberálna demokracia ako spôsob vládnutia a priestor pre demokratickú súťaž je mŕtva a že ju treba nahradiť nejakým iným modelom. Čo je dnes vlna, ktorá sa pokúša zaplaviť Západ a ktorá má pozoruhodnú integrovanú podporu aj fašistov, aj anarchistov, aj extrémnych nacionalistov, aj národných socialistov, aj pragmatikov bez zábran, bez hodnôt a bez škrupulí," povedal šéf slovenskej diplomacie.
Minister Korčok sa osobitne poďakoval aj Ústavu pamäti národa, ktorý stretnutie osobností Novembra 1989 z Čiech a Slovenska organizoval: "Pred očami sa odohráva jeden unikátny historický paradox. Ešte nikdy v dejinách ľudstva nebolo také ľahké, rýchle a lacné odovzdať skúsenosť, príbeh, pamäťovú stopu státisícom a miliónom ľudí. Za sekundu, za minútu, za pol dňa vie dnes hocikto dostať správu, príbeh, posolstvo k obrovskému množstvu ľudí. Ale ešte nikdy za posledných 100 rokov západnej civilizácie nebolo také ťažké prebrodiť sa k pravde, k poznaniu a uchovaniu autentickej pamäte. V dobe, kedy bežný človek najmenej trikrát denne zaručene narazí na falošný príbeh, vykalkulovanú dezinformáciu alebo dobre zacielený booster zlej emócie. Naša história je históriou našich príbehov, a preto je vaša misia neoceniteľná a nenahraditeľná: Nie tie neosobné icloudy zaplnené vetešou, ale tie ozajstné archívy plné života sú už dnes a onedlho budú neoceniteľným prameňom poznania pre budúce generácie vrátane historikov," zdôraznil Korčok.
Zároveň prevzal záštitu nad unikátnym multižánrovým divadlom o Milade Horákovej, ktoré Štátne divadlo Košice uvedie v réžii Ondreja Šotha 17. novembra 2021 v pražskom Obecnom dome. V roku 2020 uplynulo 70 rokov od justičnej vraždy Milady Horákovej. Inscenácia je uctením pamiatky tejto výnimočnej osobnosti česko-slovenských dejín. Pandémia znemožnila uviesť toto dielo na doskách divadla v Prahe minulý rok.