Podľa informácií agentúry Reuters rozháňali ozbrojené sily na mnohých miestach protesty ostrou streľbou a slzným plynom. Zranili pritom desiatky ľudí a niektorí z nich sú v kritickom stave. Pred ďalšou vlnou demonštrácií zvolaných na dnešok bol v Sudáne podľa Reuters prerušený mobilný telefónny signál.
Väčšina mŕtvych a desiatky zranených bola zasiahnutá guľkami "do hlavy, krku alebo trupu", uviedli lekári. "Dnešný masaker nás utvrdzuje v našich sloganoch: žiadne rokovania, žiadne partnerstvo, žiadny kompromis" s armádou, uviedol neskoro večer jeden z vodcov Sudánskej asociácie profesionálov (SPA), ktorá sa usiluje o sudánsku vládu.
Podľa očitých svedkov, ktorých cituje Reuters, sa do protestov zapojili tisíce ľudí v Chartúme aj niekoľkých ďalších mestách. Na jednej z hlavných chartúmskych ulíc pálili protestujúce pneumatiky a skandovali: "Ľudia sú silnejší, ústup nie je možný." Ďalší do protestov vyšli s fotografiami osôb zabitých pri predchádzajúcich protestoch a s heslom: "O legitimite rozhoduje ulica, nie delá."
Bezpečnostné sily zatiaľ informácie o obetiach nijako nekomentovali. Vodca pučistov Fattáh Burhán predtým vyhlásil, že pokojné protesty sú povolené a armáda protestujúcich nezabíja.
Armáda uskutočnila prevrat 25. októbra, kedy rozpustila prechodnú vládu a zatkla väčšinu jej členov vrátane premiéra Abdalláha Hamduka, ktorý je teraz v domácom väzení. Od prevratu v krajine nefungujú mobilné internetové služby. To komplikuje snahy prodemokratických skupín organizovať protesty, štrajky a ďalšie akcie občianskej neposlušnosti.
Sudán mal prechodnú vládu od zvrhnutia bývalého prezidenta Umara Bašíra v roku 2019. Boli v nej zastúpení civilisti aj armáda, ktorá mala v týchto dňoch vedenie odovzdať civilistom.
Burhán prevrat odôvodnil tým, že tak armáda zabránila občianskej vojne, ktorá hrozila kvôli množiacim sa sporom politikov. Burhán sľúbil, že čo najskôr vymenuje novú prechodnú vládu a že dodrží pôvodný termín volieb, ktoré sa majú konať v roku 2023. Naďalej ale pokračuje v krokoch, ktorými napriek výzvam opozície aj Západu upevňuje svoju moc.
Protestujúci požadujú, aby armáda odovzdala moc civilným úradom a aby vodcovia prevratu boli postavení pred súd. Rovnako ako pri predchádzajúcich protestných akciách aj dnes bezpečnostné sily uzavreli mosty cez rieku Níl, ktoré spájajú Chartúm s mestom Ummdurmán.
Od októbrového prevratu si protesty v Sudáne vyžiadali už takmer 30 obetí a vyše 300 zranených. Naposledy vyšli desiatky tisíc ľudí do ulíc v sobotu, keď proti nim bezpečnostné sily zakročili slzným plynom aj ostrou streľbou.