Nadácia STEP BY STEP Foundation, ktorú u nás i v Česku založil, sa venuje podpore a pomoci sociálne slabším alebo chorým deťom.
Nášho brankára nominovala česká hráčska asociácia. Nakoniec sa presadil zo sedmičky kandidátov.
„Bolo neuveriteľne ťažké vôbec sa dostať do užšieho výberu. Keď mi oznámili, že som víťazom, rozplakal som sa,“ priznal Patrik pre Nový Čas. Na kongrese sa pri ňom pristavovali šéfovia asociácií, aby zistili viac o úspešnom projekte. „Chceli túto myšlienku posunúť ako vzor pre svoje krajiny. Neskutočný pocit. Zrazu som si uvedomil, že to všetko má zmysel.“
Jeho nadácia (www.stepbystep.foundation) sa venuje pozitívnemu ovplyvňovaniu životov detí v núdzi. Z dražieb dresov známych futbalistov či brankárskych rukavíc putujú výťažky na pomoc pri budovaní športových ihrísk a škôl. „S týmto pomáhame v spolupráci s neziskovkou Enjoy life v Indonézii. No prioritnou aktivitou nadácie je vzdelávanie detí. Byť im správnym príkladom a vychovať z nich nových lídrov.“
Nezištná pomoc a hlboká ľudská empatia vyviera z Le Giangovho životného príbehu. Ten sa snaží priblížiť deťom, ktoré nemajú toľko šťastia ako ich kamaráti. „Mňa nedefinovali úspechy a víťazstvá, ale najmä pády. Tie mi dali najviac. Ako som mal v detstve svoje vzory, tak som dnes ja vzorom pre mnohých. Keď urobíme denne malý krôčik, po čase prídeme do vytúženého cieľa. Je to vždy lepšia cesta, ako spraviť obrovský skok. Potom je pád oveľa tvrdší,“ tvrdí Patrik.
Hodnotovo šťastným ho nerobia zarobené peniaze. Zmysel pre pokoru a spolupatričnosť vidí vo vlastnej výchove. Cíti, že veci majú opodstatnenie, ak sa robia s víziou a postupne. „Moji rodičia ma skvelo vychovali. Možno je to aj mixom kultúr. Ocino mi odmalička vštepoval ázijskú, mamina zasa slovenskú.“
Od 16 rokov si zapisoval svoje ciele. „Jedným z nich bolo darovať sadu dresov škole, na ktorej som vyrastal. Išiel som teda do Fiľakova a rozdal deťom značkové dresy. Tam sa to všetko začalo.“
Chce im nechať niečo na pamiatku, čo budú mať stále pri sebe. „So silikónovými náramkami ma inšpiroval basketbalista LeBron James, jeden z mojich športových a ľudských vzorov. Keď som ich rozdával chorým deťom na onkológii v Banskej Bystrici, ich rodičia mi povedali, že presne tak sa uzdravili aj oni. Nie zo dňa na deň, ale krok za krokom,“ uzavrel Le Giang.
V rodine FIFPro aj Muchova ÚFP
Počas svetového kongresu medzinárodnej hráčskej asociácie FIFPro v Paríži sa Slovensko ocitlo dvakrát v akcii. Okrem ocenenia Patrika Le Gianga sa medzi plnohodnotných členov FIFPro zaradila aj naša Únia futbalových profesionálov (ÚFP). Jej prezident Ján Mucha si prevzal oficiálny certifikát z rúk generálneho sekretára Jonasa Baera-Hoffmanna a prezidenta európskej divízie Bobbyho Barnesa. ÚFP prijali so spätnou platnosťou od 1. júla 2021. Úspešne tak zakončila vstupný proces, počas ktorého musela postupne prejsť štatútom pozorovateľa a kandidáta.