Podľa agentúry AFP to potvrdil hovorca autonómneho regiónu. Agentúra Reuters súčasne informovala, že bieloruské zložky vo štvrtok zlikvidovali najväčšie tábory, v ktorých sa tiesnili migranti na hraniciach s Poľskom.
Podľa Reuters ide o zásadný krok vo vývoji krízy na hraniciach, ktorá v posledných týždňoch prerástla do konfrontácie medzi Východom a Západom. Bieloruská štátna tlačová agentúra BelTA uviedla, že migrantov, ktorí sa ukrývali v lese, priviezli do skladu nachádzajúcom sa v Bielorusku ďalej od hraníc s Poľskom.
Hovorca poľskej pohraničnej stráže tiež potvrdil, že tábory boli zlikvidované. "Tieto tábory sú teraz prázdne, migrantov pravdepodobne odviezli do logistického centra, ktoré je neďaleko hraničného priechodu Bruzhi," uviedol poľský hovorca.
K likvidácii táborov v bieloruskom pohraničí došlo po niekoľkodňovom intenzívnom diplomatickom úsilí: nemecká kancelárka Angela Merkelová dvakrát za tri dni telefonicky hovorila s bieloruským autoritárskym prezidentom Alexandrom Lukašenkom, pričom je všeobecne známe, že kontaktom s ním sa európski lídri obvykle vyhýbajú.
Merkelovej sa za tieto telefonáty dostalo aj kritiky, napr. z Poľska či Litvy, ktoré boli spolu s Lotyšskom vystavené náporu migrantov snažiacich sa prejsť cez ich hranice s Bieloruskom. Bielorusko predtým vo štvrtok ústami Lukašenkovej hovorkyne informovalo, že bieloruský vodca predostrel Merkelovej plán na vyriešenie krízy, podľa ktorého EÚ mala prijať 2 000 migrantov, zatiaľ čo Minsk zabezpečí pre ďalších 5 000 migrantov návrat do ich vlasti.
Lukašenkova hovorkyňa Natalľa Ejsmantová vyhlásila, že Merkelová súhlasila s prerokovaním tohto návrhu s predstaviteľmi EÚ, vrátane "vytvorenia humanitárneho koridoru do Nemecka". Zdroj z nemeckej vlády však neskôr uviedol, že dohoda medzi Minskom a Berlínom nie je. Podľa agentúry Reuters zdroj na margo informácií z Minska uviedol, že "situácia na hraniciach (Poľska s Bieloruskom) je európskym problémom, v ktorom Nemecko nekoná samo".
EÚ na zverejnenie Lukašenkovho návrhu bezprostredne nereagovala, avšak krátko pred jeho oznámením deklarovala, že s Bieloruskom nemožno rokovať o zložitej situácii migrantov. Medzičasom nemecký minister vnútra Horst Seehofer počas návštevy Varšavy vyhlásil, že Nemecko nebude prijímať utečencov, ktorí sú teraz na území Bieloruska. Dodal, že túto svoju reakciu konzultoval s kancelárkou.
Merkelová počas rozhovoru s Lukašenkom poukázala na potrebu poskytovania humanitárnej pomoci a možností návratu migrantov s podporou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, Medzinárodnej organizácie pre migráciu, ako aj v spolupráci s Európskou komisiou.