Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ďalšia krajina začne očkovať proti koronavírusu deti do 11 rokov: Pridáva sa k Izraelu či Spojeným štátom

Ďalšia krajina začne očkovať proti koronavírusu deti do 11 rokov: Pridáva sa k Izraelu či Spojeným štátom

Zdroj: iStock

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Kanada v piatok schválila použitie proticovidovej vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku 5-11 rokov.

Oznámilo to kanadské ministerstvo zdravotníctva, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP. Rezort zdravotníctva vydal príslušné povolenie "po dôkladnom a nezávislom vedeckom preskúmaní" dostupných údajov. Prínosy vakcíny pre túto vekovú kategóriu podľa ministerstva prevyšovali nad potenciálnymi rizikami.

Konzorcium Pfizer/BioNTech požiadalo kanadské úrady o schválenie tejto svojej vakcíny 18. októbra po tom, ako očkovaciu látku klinicky odskúšalo na tisíckach detí v tejto vekovej kategórií. Testy preukázali, že vakcína bola na viac ako 90-percent účinná v prechádzaní ochoreniu COVID-19, pričom neboli zaznamenané vážne vedľajšie účinky.

Deťom vo veku 5-11 rokov sa budú v Kanade podávať dve dávky tejto očkovacej látky v rozstupe 21 dní. Jedna dávka má pritom desať mikrogramov, čo je výrazne menej ako 30-mikrogramová, ktorú dostávajú staršie vekové skupiny.

Vakcínu od Pfizer/BioNTech pre túto vekovú kategóriu dosiaľ odobrilo len zopár krajín vrátane Izraela a Spojených štátov. Deti mladšie ako 12 rokov už ale začali očkovať aj v Číne, Spojených arabských emirátoch, Kambodži či Kolumbii. Tam im však podávajú čínske proticovidové vakcíny.

Autor: TASR

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace