S odkazom na vedeckú štúdiu Hebrejskej univerzity a nemocnice Hadasa v Izraeli o tom informoval denník Haarec. Štúdia preukázala, že po očkovaní v tejto fáze tehotenstva mali novorodenci viac protilátok ako tí, ktorých matky sa nechali v čase tehotenstva očkovať skôr alebo neskôr.
Štúdia sa vykonávala na 171 gravidných, ktorých priemerný vek bol 31 rokov. Boli rozdelené do dvoch skupín, prvá bola naočkovaná medzi 27. a 31. týždňom tehotenstva, druhá medzi 32. a 36. týždňom.
Ukázalo sa, že ženám očkovaným v neskoršej fáze sa narodili deti s úrovňou protilátok o 40 percent nižšou ako mali novorodenci druhej skupiny matiek. Navyše v skupine tehotných očkovaných medzi 27. a 31. týždňom mali deti dvakrát viac protilátok ako matky samotné. V druhej skupine sa množstvo protilátok novorodencov a matiek nelíšilo.
Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Clinical Microbiology and Infection. "Domnievame sa, že placenta je schopná filtrovať a vybrať iba najúčinnejšie protilátky potrebné na neutralizáciu vírusu. Pozorovali sme to na type protilátok a pri testoch sily neutralizácie," povedal jeden z autorov štúdie Amichaj Rottenstreich.
V Izraeli bolo schválené očkovanie detí od päť do 11 rokov a premiér Naftali Bennett oznámil, že vakcinácia začne v utorok. V štádiu klinických testov sú vakcíny určené deťom od šiestich mesiacov do štyroch rokov.
Proticovidové očkovanie detí do 11 rokov dnes schválila aj Kanada, v Spojených štátoch začalo očkovanie takto starých detí vakcínou Pfizer/BioNtech začiatkom novembra. V Číne, Spojených arabských emirátoch, Kambodži a Kolumbii sa deti pod 12 rokov môžu očkovať vakcínou Sinovac, uviedla agentúra AFP.