Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.
Sudcovia ICC v septembri odobrili rozsiahle vyšetrovanie Duterteho protinarkotickej kampane - podľa ľudskoprávnych aktivistov si vyžiadala desaťtisíce zabitých ľudí -, tvrdiac, že išlo o nezákonný a systematický útok na civilistov. Duterte však v reakcii na odobrenie vyšetrovania oznámil, že so súdom nebude v tomto ohľade spolupracovať, keďže Filipíny odstúpili od Rímskeho štatútu, a ICC preto nemá v krajine súdnu právomoc. Súd napriek tomu tvrdí, že má právomoc rozhodovať o zločinoch, ktoré boli spáchané v čase, keď Filipíny ešte boli členským štátom ICC.
Žiadosť o odloženie vyšetrovania predložil filipínsky veľvyslanec v Haagu Eduardo Malaya. Podľa veľvyslanca sú zločiny proti ľudskosti, ktoré boli údajne spáchané počas Duterteho protidrogovej vojny, vyšetrované filipínskou vládou. Malaya poznamenal, že tamojšia vláda "podnikla a naďalej podniká dôkladné vyšetrovanie všetkých nahlásených úmrtí počas protidrogových operácií v krajine".
"Prokuratúra dočasne pozastavila svoje vyšetrovacie činnosti, kým posúdi rozsah a účinok žiadosti o odklad," uviedol prokurátor ICC Karim Khan v oznámení súdu z 18. novembra, pričom dodal, že prokuratúra si od Manily vyžiada dodatočné informácie.
Duterte sa stal filipínskym prezidentom v roku 2016 a následne spustil v krajine tvrdú protidrogovú kampaň, v rámci ktorej polícii otvorene nariadil zabíjať osoby podozrivé z drogovej trestnej činnosti, ak títo jednotlivci ohrozovali životy policajtov pri zatýkaní.
Podľa najnovších oficiálnych údajov zverejnených Manilou bolo v rámci vyše 200.000 protidrogových operácií od júla 2016 na Filipínach zabitých najmenej 6181 ľudí.