Do ulíc v rovnakom čase zároveň vyšli aj menšie skupiny vystupujúce za očkovanie a opatrenia, pre ktoré sa Austrália stala jednou z krajín sveta s najvyššou mierou zaočkovanosti proti covidu. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
Takmer 85 percent obyvateľov Austrálie vo veku 16 a viac rokov bolo podľa údajov z piatku 19. novembra plne zaočkovaných. Zatiaľ čo očkovanie proti koronavírusu nie je v Austrálii povinné, mnohé austrálske štáty a teritória zaviedli povinné očkovanie pre niektoré profesie a obmedzili nezaočkovaných, ktorí nesmú napríklad jesť v reštauráciách alebo navštevovať koncerty. Niekoľko tisíc ľudí protestujúcich proti očkovaniu sa zišlo napríklad v hlavnom meste austrálskeho štátu Viktória Melbourne, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac. Demonštranti tam žiadali uväznenie premiéra štátu Viktória Daniela Andrewsa, počas protestu skandovali slovo sloboda a niektorí niesli transparenty, na ktorých stálo "Koniec segregácii".
Demonštranti sa okrem toho zišli aj v iných mestách, napríklad v Sydney a Brisbane. Protesty proti očkovaniu sa pritom v Austrálii konajú už niekoľko týždňov a príležitostne pri nich dochádza aj k násilnostiam. Ľudia vystupujúci proti očkovaniu však tvoria iba malé percento austrálskej populácie, podotýka Reuters. Podľa celonárodných prieskumov je proti očkovaniu totiž menej ako 10 percent obyvateľov krajiny.
V Melbourne sa však zišlo v sobotu aj približne 2000 ľudí, ktorí vystúpili proti protestom kritizujúcich očkovanie. Išlo pritom o prvú demonštráciu takéhoto druhu v Austrálii od začiatku pandémie, píše AFP.
Austrália je jednou z krajín sveta, ktoré sa vysporiadali s pandémiou koronavírusu dobre. V Austrálii, v ktorej žije viac ako 25 miliónov ľudí, zaznamenali od začiatku pandémie vyše 195.000 prípadov a 760 súvisiacich úmrtí. V krajine sa v uplynulých mesiacoch pritom objavilo niekoľko ohnísk nákazy koronavírusovým variantom delta, pre ktoré museli v mestách Melbourne a Sydney zaviesť lockdown trvajúci niekoľko mesiacov.