Ako uvádza portál Daily Mail, tisíce žien sa sťažovali na nepravidelnú menštruáciu po tom, ako sa nechali zaočkovať proti COVID-19. Niektoré ženy po menopauze dokonca priznali, že po očkovaní trpeli abnormálnym vaginálnym krvácaním. Vedcov táto téma rozdelila. Niektorí medzi vakcínou a menštruačným cyklom spojitosť nevideli, iní pripustili, že by očkovanie proti COVID-19 mohlo mať nejaký vplyv. Vedci z Imperial College London teraz prišli s prekvapivým poznatkom.
Výskum na vzorke viac ako 1200 žien ukázal, že neexistuje žiadna definitívna súvislosť medzi očkovaním proti COVID-19 a zmenami menštruačného cyklu. Zmeny však zaznamenali v prípade žien, ktoré užívajú antikoncepciu. Tieto ženy mali po očkovaní proti koronavírusu väčšiu pravdepodobnosť silnejšej alebo slabšej menštruácie ako zvyčajne v porovnaní s tými, ktoré antikoncepciu neužívajú. Stalo sa tak v prípade troch skúmaných vakcín proti COVID-19 AstraZeneca, Pfizer a Moderna.
Výsledky ukázali, že medzi ženami užívajúcimi antikoncepciu 42 percent uviedlo, že ich menštruácia bola silnejšia ako zvyčajne, a 19 percent priznalo, že mali slabšiu menštruáciu ako zvyčajne. Pre porovnanie medzi ženami, ktoré antikoncepciu neužívajú, 32 percent uviedlo, že mali silnejšiu menštruáciu a 14 percent naopak slabšiu. Rozdiel bol štatisticky významný.
Doktorka Victoria Male, imunologička, ktorá viedla výskum, priznala, že je „ťažké“ určiť biologický dôvod, prečo ženy užívajúce antikoncepciu mali častejšie menštruačné problémy po očkovaní proti COVID-19. Priznala, že dôvodom môže byť aj to, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu si viac všímajú zmeny počas ich menštruačného cyklu.
Niektoré tehotné ženy a ženy, ktoré plánujú bábätko, váhajú, či sa dajú zaočkovať proti COVID-19 a majú obavy. Odborníci však trvajú na tom, že zmeny sú prechodného charakteru a neexistujú dôkazy, že by vakcíny proti COVID-19 mohli spôsobiť dlhodobé problémy.